fbpx

Jakie są rodzaje nagrobków? Sprawdź!

Interesują Cię nagrobki lub pomniki we Wrocławiu? Nasza firma pomoże Ci w ich wyborze! Sprawdź poradnik na stronie i poznaj różnice między modelami. 

Spis treści:

 

Jakie są rodzaje nagrobków? Sprawdź!

Odpowiednie oznaczenie miejsca pochówku osoby zmarłej nie tylko ją upamiętnia, ale też zapewnia bliskim godne miejsce do modlitwy i kontemplacji. Nagrobki, a także pomniki wykonywane są obecnie z wielu rodzajów materiałów, różniących się wyglądem czy trwałością. Zapraszamy do naszego przewodnika po wyrobach kamieniarskich! Przeczytaj go i poznaj ciekawe informacje na temat najpopularniejszych typów kamienia. 

Od kiedy znane są nagrobki?

Więzi społeczne są niezwykle ważne dla człowieka, co wyraża się również w momencie śmierci członka wspólnoty. Od czasów prehistorycznych społeczności w różnych częściach świata miały wypracowane różnego rodzaju rytuały związane z ceremoniałem pogrzebowym. Chociaż w licznych kulturach preferowano kremację, tradycyjny dla cywilizacji chrześcijańskiej pochówek również cieszył się znaczną popularnością. 

W starożytnym Egipcie już w czasach pierwszych faraonów budowano piramidy, czyli monumentalne pomniki, przeznaczone na pochówek zmarłego władcy. Podobne w wyglądzie i przeznaczeniu grobowce wznoszono również w Mezopotamii. W Europie w okresie neolitu tworzono kamienne dolmeny, z kolei nieco później, w epoce brązu osoby zmarłe zaczęto chować w kurhanach. Nagrobki, jakie znamy obecnie, pojawiły się wraz z chrześcijaństwem, a na obszarze bliskiego wschodu – z judaizmem. 

Jakie są rodzaje nagrobków ze względu na materiał?

Na przestrzeni wieków, a także obecnie, oznaczenia miejsca pochówku wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Prócz kamienia naturalnego, którego typy wymieniamy poniżej, do produkcji nagrobków wykorzystuje się niekiedy metal, taki jak brąz lub stal nierdzewna. Budżetowe modele zbijane są z desek drewnianych lub odlewane z betonu, niekiedy spotykane są też szklane panele. Coraz popularniejsze są produkty z mieszane, łączące w kompozycji kilka różnych tworzyw, np. granit z elementami ze szkła lub metalu. 

Ponadczasowym i zawsze odpowiednim materiałem do produkcji nagrobków jest kamień naturalny, czyli m.in.:

  • granit,
  • piaskowiec,
  • łupek kamienny,
  • marmur

Z tego ostatniego, najbardziej ekskluzywnego kamienia wykonane są na przykład najpiękniejsze pomniki we Wrocławiu, zdobiące Stary Cmentarz Żydowski, który słynie z malowniczości. 

Jak dzielimy nagrobki ze względu na wielkość?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są warianty pojedyncze, służące do oznaczenia miejsca pochówku jednej osoby. W przypadku małżonków coraz bardziej powszechne są z kolei nagrobki podwójne. Występują one przeważnie w formie jednej, szerokiej płyty ustawionej nad wspólnym grobowcem lub dwoma osobnymi. Niekiedy na cmentarzach spotykane są wersje rodzinne, służące do upamiętnienia przedstawicieli 2 lub 3 pokoleń tego samego rodu. 

Bardziej majętne rodziny decydują się na mauzolea, czyli zabudowane konstrukcje grobowe, wyróżniające się przeważnie wysokimi walorami estetycznymi. Nierzadko ozdobione są pomnikami i innymi elementami dekoracyjnymi. Na wielu cmentarzach, zwłaszcza w większych miastach, spotykane są nagrobki zbiorowe. Ich funkcją jest upamiętnienie większej grupy osób, zmarłych np. w czasie tej samej wojny czy katastrofy. 

 

Jakie wyróżniamy nagrobki ze względu na zawartość?

W tradycji chrześcijańskiej, przede wszystkim katolickiej osoby zmarłe są chowane w trumnach, po uprzedniej preparacji zwłok. Na polskich cmentarzach przeważnie spotyka się więc nagrobki trumienne, składające się z płyty pionowej i leżącej.  Ta ostatnia jest przeważnie pozbawiona ozdób, służy bowiem do ustawiania kwiatów i zniczy. Coraz częściej jednak, ze względów finansowych w naszym kraju stosuje się kremację, umieszczając w ziemi odpowiednio zamknięte prochy. 

Chociaż w Polsce nie można zabrać urny z prochami do domu, nie trzeba stawiać na nią specjalnego grobu. Na cmentarzach komunalnych znajdują się bowiem specjalne, zbiorcze grobowce, z niewielkimi oznaczeniami każdego zmarłego z osobna. 

Wybierz wysokiej jakości nagrobki od firmy kamieniarskiej Szwed Granit

Jeśli chcesz odpowiednio uczcić pamięć po zmarłej, bliskiej osobie, zachęcamy do  wybrania oferty Szwed Granit! Jako specjaliści z branży kamieniarskiej wykonujemy nie tylko estetyczne i trwałe nagrobki, ale też monumentalne pomniki we Wrocławiu. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów – chętnie doradzimy Ci przy zamówieniu produktu, dostosowanego do budżetu i innych, indywidualnych preferencji.