fbpx

Nagrobek dla zmarłego – kiedy postawić?

Utrata bliskiej osoby zawsze wiąże się z bólem… ale i koniecznością dopełnienia pewnych formalności i wielu innych obowiązków. Często po pogrzebie rodzina zastanawia się, kiedy postawić zmarłemu nagrobek. Tradycja budowania ich jest mocno osadzona w polskiej (i nie tylko) kulturze. Wskazuje się, że na naszych ziemiach i w mnóstwie innych obszarów Europy powstawały kurhany i całe megalityczne budowle, gdzie składano zarówno zmarłych, jak i rzeczy mające przydać się mu w życiu pozagrobowym. Kiedy postawić pomnik zmarłemu? Przekonaj się o tym poniżej.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych a Zaduszki – czy te pojęcia znaczą to samo?

Uroczystość Wszystkich Świętych a Zaduszki – czy te pojęcia znaczą to samo?

Samhain, Halloween, Dziady… wyróżniamy różne przedchrześcijańskie święta przypadające na początek listopada. Z biegiem lat, jak i rosnącym wpływem Kościoła Katolickiego, zostały one zastąpione Uroczystościami Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że niektórzy uważają, że to jedno i to samo święto. Jak to wygląda w praktyce? Czy Uroczystości Wszystkich Świętych, gdy odwiedzamy tłumnie w Szczecinie, Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu nagrobki bliskich, są tym samym, co Zaduszki? Przekonaj się o tym poniżej!

 

Jakie kwiaty postawić na grobie zmarłego?

Jakie kwiaty postawić na grobie zmarłego?

Już prehistoryczne kultury traktowały zmarłych z namaszczeniem. Wielu ówczesnych ludzi również odwiedzało ich groby, przyozdabiając je w najróżniejszy sposób. Obecnie najpowszechniejszym sposobem na udekorowanie nagrobka jest położenie lub zasadzenie kwiatów. Skąd wzięła się ta tradycja? Na co zwrócić uwagę, dobierając rośliny na grób? Już teraz zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie dowiesz się więcej o zdobieniu nimi miejsca spoczynku bliskich.

 

Znicze na pomniku – poprawne ustawienie

Znicze na pomniku – poprawne ustawienie

Co urodziny, rocznicę śmierci, jak i w wiele innych świąt, w tym głównie w dzień Wszystkich Świętych na tysiącach nagrobków w całej Polsce zapalane są znicze. Dzisiaj ten fakty jest tak oczywisty, że niewiele osób się zastanawia nad tym, skąd wzięła się ta tradycja. To zaś, nad czym zdecydowanie warto pomyśleć, to odpowiednie ustawienie ich na pomniku. Od tego zależy nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo. Chcesz mieć pewność, że poprawnie stawiasz znicze w miejscu pochówku bliskiej osoby? Poznaj wskazówki zawarte w tym artykule!

 

Z jakich elementów składa się nagrobek granitowy? Odpowiadamy

Z jakich elementów składa się nagrobek granitowy? Odpowiadamy

Pozornie pomniki nagrobne są proste w swojej konstrukcji. Jednak składają się na niego liczne elementy, które sprawiają, że z jednej strony może on spełniać swoją funkcję, a z drugiej – jest trwały. Niezależnie od tego, czy to tanie nagrobki z granitu, czy z droższych kamieni ze skomplikowanymi rzeźbami – mają one pewne cechy wspólne. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, z jakich elementów składają się takie płyty? Zachęcamy zatem do lektury!