fbpx
Kremacja czy tradycyjny pochówek? Sprawdź, czym się różnią

Kremacja czy tradycyjny pochówek? Sprawdź, czym się różnią

Z racji wiary i kultury tradycyjne pochówki wciąż w Polsce są najpopularniejsze. Jednak, jak pokazują trendy w branży pogrzebowej, ale i statystyki kościelne, Polacy coraz częściej sięgają po kremację – rozwiązanie nowsze, pod wieloma względami bardziej komfortowe i ekonomiczne. Choć wciąż inwestują m.in. we Wrocławiu w nagrobki, często bardzo wystawne, pod którymi chowają urny, to coraz częściej zadają sobie pytanie – co należy zrobić z ciałem zmarłego? Jakie leżą różnice w obu formach tego ostatniego pożegnania? Przekonaj się o tym poniżej!

 

Ciało zmarłego — co należy z nim postąpić?

W pierwszej kolejności, gdy bliski zmarł np. w domu, wpierw należy wezwać lekarza. Po przyjeździe na miejsce potwierdzi on zgon i określi mniej więcej moment jego nastąpienia. Musi również sprawdzić, jak doszło do śmierci – czy była ona naturalna, samobójstwo lub z udziałem osób trzecich. Jaki lekarz będzie zaś odpowiedni? Albo rodzinny, albo ten, który jeździ z karetką – czyli wystarczy zadzwonić pod 112. Ponadto specjalista ten wypełnia kartę zgonu, służącą m.in. do uzyskania skróconego aktu zgonu. To ważne, gdyż dokument ten będzie istotny w załatwianiu wszelkich formalności.

Kolejny krok? Wybór zakładu pogrzebowego. To m.in. podczas kontaktowania się z taką firmą potrzebny będzie skrócony akt zgonu. Na same pomniki czy wybór kolumbarium jeszcze przyjdzie czas – teraz najważniejsze jest stosowne przygotowanie ciała do pochówku. Właśnie w tym momencie bliscy podejmują decyzję, czy zmarły ma zostać skremowany, czy też ma się odbyć tradycyjny pogrzeb.

Co przemawia za...

Obie formy pochówku mają swoje zalety, dlatego ten wybór powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi przekonaniami osoby, która odeszła. Często rodzic, dziadek lub ktokolwiek inny, kogo żegnamy, sam mówi, jak ma się odbyć jego pogrzeb, określając również to, czy ciało ma być skremowane, czy tradycyjnie złożone do grobu. Nierzadko bywa nawet, że jeszcze przed śmiercią wybiera nagrobki i podobające się mu wzory. We Wrocławiu np. coraz popularniejsze staje się przedśmiertne inwestowanie w pomniki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie.

Co jednak w sytuacji, gdy taka decyzja nie zapadła? Wszak nierzadko zdarza się, że chowamy bliskich, którzy mieli jeszcze perspektywę kilkunastu-kilkudziesięciu lat życia przed sobą. Ciężar ten więc spada na rodzinę i to w czasie kontaktu z firmą pogrzebową należy podjąć stosowną decyzję.

kremacja

...tradycyjnym pochówkiem?

Ta forma pożegnania jest wyjątkowo istotna dla osób religijnych, przywiązujących wagę do tego, co stanie się z ich „formą doczesną” po śmierci. Choć Kościół Katolicki już od lat akceptuje kremację, to wielu ludzi wciąż nie akceptuje tego sposobu chowania bliskiego. Inhumacja (jak też nazywa się tradycyjny pogrzeb) więc pomaga uniknąć ewentualnych niewygodnych pytań ze strony dalszej rodziny czy przyjaciół.

...kremacją?

To nowoczesny sposób na pożegnanie bliskiego. Z licznych powodów jest w Polsce coraz częściej wybierany. Jakie atuty ma kremacja? Wśród nich wymienia się większą oszczędność względem tradycyjnego pochówku, a także wyższą ekologiczność. Po ciałopaleniu prochy zmarłego umieszczane są w niewielkich urnach. Dzięki temu można je łatwiej pochować np. w grobie z inną bliską osobą lub zamurować w kolumbarium.

Niektórzy też decydują się np. we Wrocławiu na nagrobki urnowe. Ich cennik bywa nierzadko atrakcyjny ze względu na fakt, że zazwyczaj wykorzystują niewiele materiału. Dodatkowo – zajmują znacznie mniej miejsca na cmentarzu.

Część osób romantyzuje kremowanie, wyobrażając sobie, że mogą rozsypać popiół z ciała na łonie natury. W rzeczywistości jednak w Polsce jest to zakazane prawem. Kodeks karny za taki czyn przewiduje karę albo 5 do 30 dni więzienia, albo 5 tysięcy złotych grzywny. Nie ma natomiast przepisu zakazującego trzymanie urny z prochami w domu, czego jednak nie pochwala KK.

Nagrobki z granitu – Szwed-Granit

Wybór między inhumacją a kremacją zależy od przekonań religijnych osoby zmarłej i jego bliskich. Nierzadko przemawiają za tym czynniki ekonomiczne. W obu przypadkach jednak sam pogrzeb przebiega w podobny sposób, tyle że po skremowaniu ciała wystawiana jest urna, a nie trumna. Składając ją do grobu, warto zastanowić się, jakie pomniki urnowe m.in. we Wrocławiu oferują firmy kamieniarskie. W Szwed Granit znajdziesz różne ich wzory. Mamy też atrakcyjne cenniki nagrobków. By dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z nami. A jeśli jesteś ciekaw innych kwestii związanych z pochówkami – sprawdź dostępny na stronie blog.