fbpx
Zawód kamieniarz. Poznaj ciekawostki dotyczące tej profesji

Zawód kamieniarz. Poznaj ciekawostki dotyczące tej profesji

Tradycyjne zawody rzemieślnicze przez lata zostały wyparte przez rozwój technologiczny lub zmienił się ich charakter. Praca kamieniarza należy tu do wyjątków. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów od kamienia jest wciąż duże, chociażby ze względu na popularność surowca. Przeczytaj, czym zajmuje się kamieniarz, w jakich branżach działa i jak wygląda jego codzienna praca.

 

Precyzja i zacięcie artystyczne, czyli praca kamieniarza bez tajemnic

Zawód kamieniarza jest jednym z najstarszych i najważniejszych w dziejach ludzkiej cywilizacji. To spod ręki specjalistów od kamienia na przestrzeni wieków powstawały całe miasta, pałace, piramidy czy monumenty. Umiejętności kamieniarskie były wysoce pożądane również w średniowieczu. Wówczas to zaczęły powstawać gildie pracownicze, w których szkoliły się kolejne pokolenia.

W dawnych czasach kamieniarz łączył w sobie zdolności architektoniczne i inżynierskie z talentem artystycznym. Duża precyzja i cierpliwość to jedne z ważniejszych cech dobrego kamieniarza, który musiał pamiętać, że źle skutego kamienia nie można naprawić. Oczywiście dawniej wszystkie czynności wykonywano ręcznie, z wykorzystaniem dłuta i młotka.

Jak dziś wygląda zawód kamieniarza? Przede wszystkim ze względu na nowoczesny sprzęt zmieniła się technika pracy. Kształcenie natomiast można odbywać w szkołach zawodowych o profilach budowlanych lub na różnego rodzaju kursach. Przede wszystkim jednak liczy się praktyka oraz zdobywane wraz z doświadczeniem umiejętności.

Obróbka kamienia od A do Z

Surowe bloki kamienia wymagają odpowiedniej obróbki, która wydobędzie piękno surowca. Pierwszym etapem jest cięcie w celu uzyskania płyt o określonych wymiarach i kształcie. Stosuje się do tego metodę cięcia specjalną piłą, która wymaga chłodzenia wodą lub silnym strumieniem wody.

Następnie powstała płyta poddawana jest dalszej obróbce, np.:

  • szlifowaniu;

  • polerowaniu;

  • szczotkowaniu;

  • płomieniowaniu;

  • piaskowaniu.

Codzienne obowiązki kamieniarza

Zakres obowiązków osoby zatrudnionej w zakładzie kamieniarskim różni się w zależności od branży oraz rodzaju zleceń. Na pewnym etapie pracy obędzie się tu również bez kontaktów z klientami podczas składania zamówienia lub ewentualnych modyfikacji projektów.

Do przykładowych obowiązków w pracy kamieniarza należy:

  • wybór surowca – ważna jest znajomość rodzajów kamienia i ich właściwości;

  • obsługa piły – chociaż maszyna wykonuje tu większą część pracy, wymaga bacznego nadzoru człowieka;

  • obsługa tokarki – niektóre elementy z kamienia wymagają toczenia, np. kolumienki czy wazony;

  • szlifowanie – to kluczowa część obróbki kamienia;

  • tworzenie napisów – to zadanie wymaga dużej precyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o litery kute;

  • rzeźbienie – kamieniarz to niekiedy artysta, który tworzy rzeźby na zamówienie;

  • montaż – zadaniem pracownika są również prace montażowe na życzenie klienta.

W dużej mierze praca w kamieniarstwie jest zajęciem fizycznym. Siła i sprawność przydadzą się chociażby podczas montażu kamiennych tablic. Ponadto przydaje się tu umiejętność obsługi wózka widłowego, który wykorzystywany jest do przenoszenia kamienia na terenie zakładu.

nagrobek-z-kamienia

Kamieniarz w branży funeralnej

Jeśli chodzi o kamieniarstwo, branża funeralna zdecydowanie dostarcza najwięcej zleceń. Wynika to z powszechności nagrobków kamiennych stawianych na miejscu pochówku. W tym przypadku praca kamieniarza obejmuje wyprodukowanie wszystkich elementów składających się na pomnik, tj. płyty głównej, tablicy, cokołu, posadzki, a niekiedy i dodatków w postaci lampionów, wazonów czy ławek.

Co więcej, klienci mogą oczekiwać personalizowanych zamówień. Dlatego kamieniarz powinien być gotowy na wykonanie oryginalnych wzorów nagrobka, pracę z egzotycznym materiałem, wymyślne ozdoby czy nawet rzeźby.

Usługi zakładu kamieniarskiego obejmują również profesjonalny montaż oraz rozbiórkę nagrobka w celu jego wymiany. To ważne, by tego rodzaju zadania zlecić kamieniarzom, którzy znają specyfikę pracy na miejscach pochówków.

Tajniki profesjonalnego kamieniarstwa

Zawód kamieniarza zmienił się na przestrzeni lat, lecz wciąż jest ważny i potrzebny dla ludzi. Ponieważ praca ta wymaga dużych kwalifikacji i precyzji, do zleceń warto wybierać firmę z długoletnim stażem. Przykładem takiego zakładu jest Szwed-Granit, zakład produkcyjny z Dolnego Śląska, który działa w branży funeralnej, oferując pomniki i elementy dekoracyjne z kamienia.