fbpx
3 powody, dla których warto ubezpieczyć nagrobek

3 powody, dla których warto ubezpieczyć nagrobek

Zakup pomnika do duży wydatek, zwłaszcza dla osób starszych oraz samotnych. Niestety zdarza się, że na skutek działania zdarzeń losowych grób może zostać uszkodzony – wówczas konieczne jest ponowne skorzystanie z usług kamieniarza. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zdecydować się na ubezpieczenie nagrobka. Poznaj powody, które przemawiają za wyborem polisy.

 

Ubezpieczenie nagrobka – coraz częściej wybierane rozwiązanie

Dla rodziny i bliskich przyjaciół miejsce pochówku jest szczególnym upamiętnieniem zmarłego. Dbamy o pomnik, wybierając eleganckie dodatki, czyścimy, konserwujemy – nagrobek ma szczególną wartość, która nie zawsze sprowadza się do pieniędzy. Tymczasem miejsce to jest narażone na niebezpieczne sytuacje. Czy chodzi o efekt gwałtownych zjawisk atmosferycznych, kradzież, dewastację lub przypadkowe uszkodzenie… Nigdy nie wiadomo, co przyniesie los.

W nieprzewidzianych sytuacjach dużym wsparciem może być polisa ubezpieczeniowa. U większości polskich firm ubezpieczenie pomnika funkcjonuje jako dodatek do polisy dla domu lub mieszkania. Koszty takiego zabezpieczenia zaczynają się już od 100 zł na rok. Dziś coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie już na etapie zamówienia nagrobka – o tej możliwości przypominają m.in. firmy kamieniarskie.

Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Ponieważ z punktu widzenia umowy z ubezpieczycielem pomnik z kamienia traktowany jest tu jako nieruchomość, tak zakres polisy obejmuje m.in. takie zdarzenia jak:

  • włamanie na teren cmentarza i kradzież;

  • akty wandalizmu;

  • uderzenie pojazdu mechanicznego lub statku powietrznego;

  • uderzenie pioruna;

  • upadek drzewa lub masztu;

  • silny wiatr;

  • powódź.

Wyszczególnienia te mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej oraz wariantu: podstawowego lub rozszerzonego („od wszystkich ryzyk”). Aby uniknąć niedomówień oraz zaskoczenia po ewentualnej szkodzie, należy zawsze dokładnie zapoznać się z treścią polisy, a o ewentualne kwestie zapytać konsultanta.

Kwestie, od których ubezpieczenie nie obowiązuje

Do sytuacji, które wykluczają otrzymanie odszkodowania, należą również zaniedbania administratorów cmentarza lub właściciela pomnika, szkody wyrządzone przez firmę kamieniarską lub pogrzebową (tu odpowiedzialne są poszczególne zakłady), uszkodzenia i zabrudzenia wynikająca z normalnego użytkowania, np. ślady po wosku.

Ubezpieczyciele różnie podchodzą również do kwestii kradzieży. Tu polisy nie będą obejmować dekoracje lekkie: znicze, kwiaty, wieńce, które są nieprzytwierdzone do płyty.

Dodatkowo firma może odmówić wypłacenia odszkodowania za szkody wyrządzone przez upadek starego drzewa – zadbanie o to leży bowiem w gestii zarządcy cmentarza.

Przykładem niecodziennych, ale prawdziwych zdarzeń, które mogłyby zostać nieobjęte zwykłym zakresem polisy, są sytuacje, kiedy to na teren cmentarza wkraczają dzikie zwierzęta. Mogą one dokonać poważnych szkód, dlatego tym bardziej warto zadbać o ubezpieczenie.

Miejsce pamięci pod kontrolą

Często zmarły jest pochowany w miejscu oddalonym od rodziny nawet o setki kilometrów. Regularne doglądanie pomnika jest wówczas niemożliwe. W takich sytuacjach odpowiedź na pytanie, czy warto ubezpieczyć nagrobek, jest tylko jedna. Tak, warto, a nawet należy zadbać o taką polisę. Kamienny pomnik jest synonimem trwałości i długowieczności, lecz nawet tak twardy materiał, jak granit, można uszkodzić.

Jeśli chodzi o ceny nagrobków we Wrocławiu, zaczynają się średnio od 2500 zł za najprostszy projekt. Wiele osób decyduje się jednak na bardziej egzotyczne odmiany granitu, zdobne litery oraz galanterię nagrobną, która stanowi kolejny duży wydatek. W momencie uszkodzenia któregoś z elementów grobu nieubezpieczony właściciel musi samodzielnie pokryć koszty związane z naprawę lub wymianą. I choć sytuacje losowe mogą się zdarzyć lub nie, gdy już wystąpią, lepiej być na nie przygotowanym.

Warto zabezpieczyć się na przyszłość

„Mądry Polak po szkodzie…” mówi popularne powiedzenie. Lepiej jednak dmuchać na zimne, niż borykać się z przykrymi konsekwencjami zniszczonego nagrobka. Zapytaj kamieniarza o dodatkowe ubezpieczenie lub zwróć się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela w sprawie polisy. Pamiętaj, że możesz zadbać również o piękny wygląd swojego pomnika, wybierając profesjonalne usługi kamieniarskie firmy Szwed-Granit.pl.