fbpx
nagrobek urnowy

Czym różni się nagrobek urnowy od klasycznego pomnika?

Na przestrzeni ostatnich lat podejście Polaków do pochówków urnowych uległo znacznej zmianie. Dziś kremacja nie budzi już takiego zdziwienia jak dawniej, a na rynku pojawia się coraz więcej możliwości dla rodzin zmarłych. Jedną z dostępnych opcji upamiętnienia osoby, którą poddano spopieleniu, jest nagrobek urnowy. Przeczytaj, czym różni się on od zwykłego pomnika.

Kremacja – coraz częściej wybierana metoda pochówku

„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz…” Zdanie to jest znajome nie tylko Chrześcijanom, ale doskonale podkreśla sens kremacji. Ciałopalenie właściwie jest powrotem do korzeni naszej cywilizacji – zwyczaj praktykowali starożytni Grecy, Rzymianie, a także społeczności zamieszkujące dawne tereny Polski.

Dziś kremacja jako sposób pochówku powraca i nie budzi już takich kontrowersji, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Decydują się na nią zarówno osoby niewierzące, jak i katolicy, zwłaszcza że Kościół nie zabrania palenia zwłok. Tym, co determinuje sposób chowania zmarłego, są coraz częściej kwestie finansowe. Przyjmuje się, że pochówek z urną jest tańszy, a także zajmuje mniej miejsca na zatłoczonych nekropoliach.

Charakterystyka nagrobka urnowego

W przypadku kremacji praktykuje się grzebanie urny z prochami zmarłego. Miejsce pochówku wyznacza nagrobek urnowy, który nieznacznie różni się od klasycznego pomnika. Podstawową różnicą jest tu wielkość. Z oczywistych przyczyn nie ma konieczności zamawiania pełnowymiarowego nagrobka, jeśli pod ziemią znajduje się niewielka urna. W zasadzie takie rodzaje pomników są z wyglądu zminiaturyzowanymi formami tych klasycznych opcji.

Rodzina może więc zdecydować się na tradycyjny układ: nakrywa + tablica lub nieco bardziej nowoczesny pomnik typu sarkofag. Niekiedy miejsce pochówku może być oznaczone zaledwie pojedynczą płytą wpisaną w powierzchnię terenu. W zależności od wyboru bliskich często przybiera ona minimalistyczną formę prostokąta, ale również serca czy księgi.

W przypadku kremacji istnieje również możliwość umieszczenia urny z prochami w kolumbarium. Tu w zależności od miejsca można zamówić u kamieniarza płytę z personaliami upamiętniającą zmarłego.

Ze względu na niewielkie wymiary, jeśli chodzi o nagrobek urnowy, także cena takiego zamówienia jest niższa. Zapytaj o koszt swojego projektu w firmie Szwed-Granit oferującej wysokiej jakości kamieniarstwo na Dolnym Śląsku.

jaki-nagrobek-na-urne

Nagrobek urnowy z granitu

Granit zyskał sławę jako trwały i estetyczny materiał wykończeniowy, a także podstawowy surowiec nagrobkowy. Podobnie jak w przypadku klasycznych pochówków z powodzeniem wykorzystuje się go w pomnikach urnowych.

Granitowe nagrobki są odporne na czynniki atmosferyczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto oferują szeroki przekrój kolorów i wzorów. Chociaż do najpopularniejszych wyborów wciąż należą klasyczne czernie i szarości, zamawiający mogą zdecydować się na bardziej egzotyczne odmiany granitu.

Elementy dekoracyjne na nagrobku urnowym

Decydując się na nagrobek w przypadku kremacji, masz wiele możliwości udekorowania miejsca spoczynku zmarłego. Do głównych elementów należą dekoracje trwałe, takie jak rzeźby lub krzyże, które mogą być wykonane z granitu bądź metalu. Z niewielką tablicą doskonale komponują się kamienne wazony na kwiaty oraz lampiony, które wykona dla Ciebie zakład kamieniarski. To alternatywa dla jednorazowych zniczy, które ze względu na wielkość pomnika mogą przytłaczać i zagracać przestrzeń wokół pochówku.

Inną formą dekoracji nagrobnych są różnego rodzaju grawerunki umieszczone bezpośrednio na granitowej płycie. Obrys księgi, serce, motyw roślinny, a nawet podobizna zmarłego – jest wiele możliwości na personalizację prostego pomnika.

W końcu, istnieje opcja wyboru metalowych aplikacji montowanych na kamieniu. Mogą być to płaskorzeźby nawiązujące do religijnych symboli, róże czy innego rodzaju ozdoby.

Możliwości pochówku dostosowane do własnych preferencji

Ostatnia wola zmarłego jest najważniejszą instrukcją dla rodziny. W przypadku kremacji należy postępować zgodnie z przyjętymi zwyczajami, które obejmują m.in. wybór odpowiedniego pomnika. Nagrobki urnowe we Wrocławiu oferuje znany na lokalnym rynku zakład szwed-granit.pl. Sprawdź, jakie realizacje ma w swojej ofercie firma i zapytaj o możliwości personalizacji.