fbpx
Cytaty na nagrobku – jakie (i czy w ogóle) umieścić?

Cytaty na nagrobku – jakie (i czy w ogóle) umieścić?

Chowając zmarłych, zawsze staramy się ich godnie upamiętnić. Wykonany z najwyższą dbałością nagrobek jednak niekiedy nie wystarczy i liczy się jeszcze jedno – odpowiedni cytat, jaki zostanie na nim umieszczony. Epitafia mają różny charakter. Niektórzy decydują się na popularne sentencje, inni zaś zlecają wyrycie na pomniku innych tekstów. Skąd właściwie tradycja epitafiów? Po co się je dalej wykonuje? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat – zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

 

Dlaczego umieszcza się napisy na nagrobkach?

Teoretycznie – by upamiętnić zmarłego, wystarczyłoby zamieścić na płycie tylko informację, kto leży w danym miejscu i jak długo żył. Jednak epitafia to coś więcej niż po prostu cytaty. Dla wielu to hołd, jaki oddaje się zmarłemu, ale i forma modlitwy za niego. Dlatego często można znaleźć w nich odniesienia do Boga lub do Matki Boskiej.

Z drugiej strony sentencja powinna też odwzorowywać poglądy i podejście do życia pochowanej osoby. Dlatego liczne nagrobki na Śląsku i w innych regionach kraju, czy świata, często noszą zupełnie inne cytaty niż prośby o łaskę pańską dla zmarłego czy wyrażające żal i ból po jego stracie. Niektóre z nich są osobiście wybrane przez pochowanego – może to być jej własny cytat (np. ostatnie słowa) lub ulubiona sentencja z wybranego dzieła. Dlatego epitafia bywają dość kontrowersyjne, tym bardziej, jeśli przyjmują formę czarnego humoru.

Niezależnie od tego, jakie słowa zostaną wyryte lub wymalowane na płycie, wykonuje się je po to, by lepiej uczcić pamięć po zmarłym. Mogą one być też odniesieniem do kogoś, kto przechodzi obok lub odwiedza jego grób. Prośba o modlitwę, o zapamiętanie lub po prostu – krótka informacja dotycząca tego, kim był. W SZWED-GRANIT wykonamy każde epitafium.

Czy wpisywać jakikolwiek cytat na nagrobku?

Ich tradycja sięga około V wieku p.n.e., gdy w Atenach zaczęto stosować tego typu sentencje na płytach nagrobnych. Od tamtej pory niemal na każdym pomniku można znaleźć przynajmniej krótkie teksty o najróżniejszej treści. Czy jednak taki cytat jest potrzebny? Otóż nie – wszystko to kwestia indywidualnych preferencji zmarłego i bliskich mu osób pragnących pielęgnować pamięć po nim, także w takiej formie. Współcześnie wielu zamawiających nagrobek rezygnuje z epitafiów, co nie zmienia faktu, że istnieje grono ludzi, którzy decydują się na pomnik z daną sentencją.

Jakie cytaty i sentencje zwykle pojawiają się na nagrobku?

Do zdecydowanie najpopularniejszych należą takie napisy jak:

  • Ave Maria,

  • Requiescat In Pace (czy też spolszczone – Spoczywaj w pokoju),

  • Jezu ufam Tobie,

  • Non Omnis Moriar.

W przypadku nagrobków dzieci zaś często pojawiają się w epitafiach m.in. takie teksty jak:

  • Śpij Aniołku,

  • Powiększył grono aniołków,

  • Urodziłeś/łaś się dla nieba, Synku/Córeczko.

Jednak to nie jedyne sentencje, jakie się pojawiają na płytach nagrobnych. Często na pomnikach można znaleźć fragmenty Biblii, odnoszące się do śmierci i życia wiecznego w raju. Kiedy indziej są to cytaty z ulubionej poezji, w tym m.in. pisanej przez ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” oraz piosenek, których słowa nawiązują do kruchości życia, przemijania czy śmierci.

Napisy po polsku, po łacinie czy w innym języku?

Dylemat często dotyczy nie tylko konkretnego cytatu, ale i tego, w jakim języku powinien on być umieszczony. Przyjęło się, że np. sentencje łacińskie są zazwyczaj w oryginale. Tak samo w przypadku utworów zagranicznych, które nie zostały przetłumaczone na polski, a są powszechnie zrozumiałe. Dzięki temu w pełni odda się sens tych słów, a przy przekładzie mógłby zupełnie zaniknąć.

Trudniejsza byłaby sytuacja, gdyby sentencja miałaby zostać umieszczona w innym języku niż łacina, polski czy angielski. Kiedy dostępność polskich znaków jest dość duża, to już np. specyficzne dla niemieckiego czy skandynawskich alfabetów litery są znacznie trudniejsze w zdobyciu, co może wiązać się z większym kosztem.

Solidne pomniki z granitu na Dolnym Śląsku — szwed-granit.pl

Dzięki pięknym nagrobkom i odpowiednim epitafiom godnie uczci się pamięć zmarłej osoby. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby sentencja odpowiadała poglądom na życie i wierze pochowanego. Jeśli jednak jesteś pewien, który cytat będzie właściwy i interesują Cię tanie pomniki z granitu na Śląsku – skontaktuj się z nami. Na stronie możesz też sprawdzić informacje o tym, gdzie działa firma SZWED-GRANIT. Gwarantujemy eleganckie płyty nagrobne z każdym cytatem, jaki chcesz na niej umieścić.