fbpx
Czy na nagrobku powinno kłaść się na święta choinkę?

Czy na nagrobku powinno kłaść się na święta choinkę?

Zbliża się zima, a wraz z nią – jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Święta Bożego Narodzenia to jedna z tych okazji z kalendarza liturgicznego, która przepełniona jest radością! Dla wielu jednak to też często czas, gdy można wspomnieć swoich zmarłych, uprzątnąć ich nagrobki i stosownie je udekorować. Część z nich decyduje się również ozdobić pomniki choinkami. Wszak nie ma chyba bardziej świątecznego akcentu jak drzewko z bombkami. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

 

Choinka jako symbol świąt

Tradycja zdobienia domów na święta obowiązuje w niemal całym chrześcijańskim świecie. Lampki, stroiki… to część z nich. Jednak najbardziej czytelnym sygnałem, że idzie Boże Narodzenie, są wszechobecne choinki. Oficjalnie uważa się, że tradycja ta pochodzi z Niemiec i jej zwolennikiem miał być nie kto inny, jak jeden z największych reformatorów chrześcijaństwa – Marcin Luter. Warto wiedzieć jednak, że, jak wiele zwyczajów, tak i ten wziął się z pogańskich obyczajów. Drzewa iglaste, w tym jodła, świerk, niekiedy sosna, były symbolami płodności, odradzania się i radości.

Kościół przyjął choinki około XVI wieku, a do Polski tradycja zdobienia drzewek przyszła około XVIII wieku, rozgaszczając się na obszarach zaboru pruskiego. Warto wiedzieć, że wcale nie wypełniała ona pustki w dekoracjach świątecznych. Wręcz przeciwnie – wypierała lub występowała w parze ze zwyczajem wieszania podłaźniczek – czyli jemioły oraz skutecznie zastąpiła w większości regionów Diducha, czyli udekorowany snop zboża. Ten ostatni do dzisiaj można czasem spotkać jeszcze we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. To pozostałości po starosłowiańskich wierzeniach i świętach, przypadających na ten sam okres, co Boże Narodzenie – Szczodre Gody.

Jednak to choinka stała się międzynarodowym symbolem świąt. Dzisiaj widuje się ją w domach, na miejskich skwerach, sklepach… i na nagrobkach.

Czy wypada kłaść choinkę na nagrobek?

Choć udekorowane drzewko mocno wgryzło się w kulturę (przede wszystkim) Europejczyków i Amerykan, niektórzy mają wątpliwości, czy taka ozdoba jest stosowna w przypadku pomników. Dla wahających się nad taką decyzją mamy dobrą wiadomość – to jak najbardziej dobre rozwiązanie! Trzeba jednak pamiętać, że choinka w takim przypadku powinna być miniaturowa. Wskazuje się, że najlepsze są drzewka, nieprzekraczające wysokością 50 cm. Najlepiej dopasować jej gabaryty do rozmiarów płyty, a że produkowane m.in. przez Szwed-Granit we Wrocławiu nagrobki mają różne wzory – dobór iglaka powinien być ściśle indywidualny.

choinka

Na jaką formę choinki się zdecydować?

Warto jednak uwzględnić kilka rzeczy przed ustawieniem takiej dekoracji. Przede wszystkim – czy decydujemy się na drzewko naturalne, czy sztuczne. W pierwszym przypadku wybiera się naturalne, ekologiczne rozwiązanie, jednak dość nietrwałe i potencjalnie zabrudzające pomnik, szczególnie jeśli jest to świerk, który łatwo gubi igły. W tym przypadku nad żywymi roślinami mają przewagę sztuczne. Wyglądają jednak dużo mniej efektownie i zwyczajnie są mniej ekologiczne.

Jeśli wybór pada na naturalnego iglaka, pamiętaj, by był on w doniczce, a nie wkopywany. Po pierwsze – regulaminy wielu cmentarzy zabraniają sadzenia na ich terenie takich drzew. Z drugiej strony – szczególnie w przypadku świerków – systemy korzeniowe mogą uszkodzić nagrobki, a biorąc pod uwagę cennik we Wrocławiu czy innym mieście za nową płytę, taki ruch może kosztować sadzącego znacznie więcej niż np. karę za złamanie przepisów. Choć dobra firma zrobi dla Ciebie solidny pomnik, o czym więcej informacji znajdziesz na naszej stronie, to nawet najlepszy kamień nie oprze się sile natury.

A co zamiast tradycyjnej choinki? Atrakcyjnym rozwiązaniem są stroiki. Wykonane z igliwia, ozdobione różnymi świątecznymi akcentami, stanowią rewelacyjny sposób na udekorowanie grobu, zwłaszcza dla osób wahających się co do stosowności stawiania drzewka na nagrobku.

Firma Szwed-granit życzy Wesołych Świąt!

Zdobienie miejsc pochówku to tylko jeden z wielu zwyczajów związanych ze zmarłymi. Więcej możesz dowiedzieć się na naszym blogu. Niektórzy też w tym okresie przeglądają pomniki z Wrocławia czy innych miast na groby niedawno pożegnanych bliskich. Po więcej informacji o możliwościach, jakie istnieją w stolicy Dolnego Śląska, zapraszamy do kontaktu. Jako jednak, że jest to czas wyjątkowy, chcieliśmy życzyć wszystkim Czytającym pogody ducha, radości, zdrowia i odradzającej się nadziei, symbolizowanej przez święta Bożego Narodzenia.