fbpx
Kondolencje – wyjaśniamy, jak je złożyć i co należy w nich zawrzeć

Kondolencje – wyjaśniamy, jak je złożyć i co należy w nich zawrzeć

Wiadomość o śmierci znajomego to zawsze trudny moment. Nawet jeśli nie miało się z nim bliskich relacji, to często poinformowany czuje się niejako w obowiązku złożyć kondolencje na ręce jego rodziny. W praktyce, w obliczu śmierci, pojawia się niemało niezręczności oraz wahania, jaka forma i czy w ogóle taki gest będzie dobry. Chcąc nieco ułatwić naszym czytelnikom wyrażanie żalu i współczucia, przygotowaliśmy poniżej kilka wskazówek pomocnych w tym – bez wątpienia – trudnym zadaniu. Zachęcamy do lektury.

 

Kiedy składa się kondolencje?

Naturalnie – kondolencje składa się najbliższej rodzinie zmarłego znajomego lub dalszego krewnego. Warto wiedzieć, że wyrazy współczucia są w dobrym tonie nawet wtedy, gdy nie wiązały Cię z nim żadne bliższe relacje. Istotniejsze jednak jest to, w którym momencie należy je złożyć.

Przyjmuje się, że najwłaściwsza chwila to czas tuż po pogrzebie, gdy grabarze kończą zakopywanie grobu lub kładą płytę na nagrobku po wkopaniu urny w istniejącym już miejscu pochówku. Wyróżnia się jeszcze jeden moment, kiedy możesz to zrobić. Słowa wsparcia i współczucie wyraża się też niedługo po dowiedzeniu się o śmierci danej osoby. W ten sposób zrobisz to bardziej kameralnie, a nawet bez zawracania pogrążonemu w żałobie głowy, co, w tym przypadku, bywa wskazane.

Jaka forma kondolencji jest akceptowalna?

Współcześnie wyróżnia się kilka ich form jako akceptowalnych. Niegdyś dopuszczalne były wyłącznie osobiste lub listowne. Technologia jednak posunęła się naprzód, co nie tylko ułatwia komunikację, ale i pozwala okazywać wsparcie jednocześnie bez zajmowania czasu rodzinie zmarłego.

Obok więc tradycyjnych form, nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać kondolencje SMS-em lub przez komunikator internetowy. Jeszcze nie tak dawno traktowane byłoby to jako nietakt, jednak dzisiaj większość osób nie zwraca uwagi na konwenanse. Liczy się sam fakt, gest, że ktoś w taki czy inny sposób okazał wsparcie. W praktyce jednak bywa to kwestia mocno indywidualna i np. ludzie starszej daty mogą poczuć się urażeni taką wiadomością tekstową. W takim przypadku zdecydowanie lepiej wysłać kartkę lub list.

Zdarza się również, że niektórzy piszą o śmierci swoich bliskich w mediach społecznościowych. Choć to mniej eleganckie, ale można wówczas złożyć kondolencje w komentarzu. Jeśli jednak dla Ciebie to nie wystarczy – zwróć się do takiej osoby w prywatnej wiadomości, jednocześnie np. pytając, czy czegoś jej nie potrzeba.

smutek

Co warto przekazać w kondolencjach?

Obok formy ważniejsza dzisiaj jest treść słów wsparcia. Co należy zawrzeć w wiadomości lub co powiedzieć podczas rozmowy z bliskim zmarłego? Przede wszystkim wyrazić żal z powodu jego straty. Często prosta formuła bywa najlepsza – „moje kondolencje”, „wyrazy szczerego współczucia”, „proszę przyjąć wyrazy najgłębszego żalu z powodu śmierci…” etc. W wielu sytuacjach to wystarczy. Jeśli jednak to osoba bliższa i pragniesz ją odciążyć w tej chwili, wyraź to np. słowami „gdybyś czegoś potrzebował, daj znać”, „możecie państwo na mnie liczyć” itp. Jeśli nawet później nikt z nich nie poprosi o pomoc – na pewno będzie im lżej z myślą, że w razie potrzeby, wyraziłeś gotowość udzielenia wsparcia.

Czego natomiast NIE powinno się robić? Wyobraź sobie, czego sam w danym momencie nie chciałbyś słyszeć… Pytania o szczegóły śmierci, stwierdzenie, że „przynajmniej już nie cierpi”, rozdrapywanie wszelkich ran wynikających ze szczegółów tego zdarzenia, jak i pocieszanie może być nie tylko nieskuteczne, ale i pogrążać żałobników w złym stanie psychicznym. A w końcu zależy Ci na tym, aby dodać im otuchy, prawda? Także takie kwestie, jak np. jaki jest cennik za nagrobki we Wrocławiu czy jakie wzory interesują osobę organizującą pogrzeb, na razie należy porzucić. Na gromadzenie takich informacji lub kontaktowanie się z kamieniarzami przyjdzie jeszcze czas.

Po więcej artykułów, odwiedź blog szwed-granit.pl

Wiesz już, że mniej liczy się forma kondolencji, a bardziej gest i treść wysłanej wiadomości. Konwenanse w dzisiejszych czasach nie są już tak istotne, jak po prostu wsparcie, którego można udzielić. Kilka miesięcy później zaś przyjdzie moment, gdy emocje nieco opadną i trzeba będzie się zastanowić nad zakupem płyty. Wówczas warto pomóc, wyszukując np. najładniejsze i tanie pomniki we Wrocławiu. Znajdziesz je m.in. w firmie Szwed-Granit. Na naszej stronie zapoznasz się także z innymi artykułami, dotyczącymi samych nagrobków, jak i zwyczajów pogrzebowych. Sprawdź więc już teraz nasz blog.