fbpx
Czym różnią się wkłady olejowe od parafinowych? Odpowiadamy

Czym różnią się wkłady olejowe od parafinowych? Odpowiadamy

Kupując znicze, zazwyczaj zwraca się największą uwagę na samą formę. Musi odpowiadać ona konkretnej estetyce, by pasowała zarówno do oczekiwań nabywcy, jak i nagrobka. Coraz częściej jednak kupujący sprawdzają także wkłady, jakie się w nich stosuje. Wszak każdy chciałby, aby świeczka paliła się jak najdłużej! Jako wykwalifikowani kamieniarze, oferujący tanie pomniki na Dolnym Śląsku, doskonale to rozumiemy. Dlatego w tym artykule chcemy przybliżyć nieco tę tematykę i wskazać różnice między dwoma najpopularniejszymi rodzajami świeczek – olejowymi i parafinowymi. Które z nich najlepiej wybrać? Dowiedz się tego już teraz!

 

Wybrać wkłady olejowe czy parafinowe?

Współcześnie jakość świeczek jest bardzo wysoka – o ile sięga się po produkty renomowanych firm. Nowoczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć dużą wydajność, dzięki czemu znicze palą się nawet przez kilkadziesiąt godzin. Na czas ten wpływ ma nie tylko rodzaj wkładu, ale i jego kształt, objętość oraz typ knota.

Wiele osób, nawet jeśli wie, że rozróżnia się te produkty na parafinowe i olejowe, to nie ma pojęcia, jakie są między nimi różnice. A te, wbrew pozorom, są dość istotne. I choć oba wyroby mają swoje zalety, to ich wybór powinien być podyktowany pewnymi czynnikami, o których więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie rodzaje wkładów do zniczy rozróżniamy?

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów świeczek do zniczów, w tym dwa podstawowe. Wśród tych wyrobów mamy m.in. wkłady:

  • olejowe, powstałe na bazie mieszanki parafiny z olejami, w tym przede wszystkim z palmowym,

  • parafinowe, powstające z samej parafiny,

  • olejowe kombinowane o różnej grubości knota,

  • wypraski, wykonane ze specjalnego granulatu, ubijanego pod wysokim ciśnieniem,

  • elektryczne, z lampką diodową, na baterie.

W praktyce decyzja najczęściej pada między świecami parafinowymi i olejowymi. Z jednej strony – zapewniają one dużą wydajność, a z drugiej – efektownie się prezentują, rzucając ciepłe, miękkie światło na nagrobek. A jakie są różnice między oboma rodzajami? Przekonaj się o tym poniżej.

parafina

Jakie są różnice pomiędzy wkładami parafinowymi i olejowymi?

Podstawowa różnica leży przede wszystkim w surowcach użytych do produkcji. Jednak właściwości tych materiałów sprawiają, że różnice te są znacznie głębsze. Pierwsza i najbardziej zauważalna już w samym sklepie to ich cena. Wkłady parafinowe są tanie – kosztują nawet kilkukrotnie mniej niż olejowe. Dlatego należą one do najpowszechniej stosowanych. Druga różnica to ich wydajność. Świeczki olejowe w optymalnych warunkach palą się znacznie dłużej od ich parafinowych odpowiedników, co stanowi skutek połączenia parafiny i olejów.

Parafinowe wkłady mają jednak jedną zasadniczą przewagę nad olejowymi – są niemal tak samo wydajne o każdej porze roku. Tylko skrajnie niskie temperatury powodują szybsze spalanie, gdzie z kolei produkty olejowe wykazują znacznie większą odporność na działanie mrozów. Jednak wykonane na bazie olejów i parafiny świeczki są trudniejsze w przewozie i magazynowaniu, jeśli temperatura jest zbyt wysoka. Najzwyczajniej ulegają upłynnieniu. Z parafinowymi natomiast takich kłopotów nie ma.

Od czego zależy wybór odpowiedniego wkładu?

Znając już poszczególne rodzaje świec i jakie są między nimi różnice, łatwo stwierdzić, że na wybór odpowiedniego produktu ma wpływ m.in. pora roku oraz warunki atmosferyczne. Wysoka temperatura zdecydowanie nie sprzyja wkładom olejowym. Ale za to doskonale spisują się one zimą, gdy na zewnątrz panuje chłód. Parafinowe natomiast rewelacyjnie zdadzą egzamin nawet w czasie upałów. Z drugiej strony – jeśli zima jest dość łagodna, a temperatury spadają nieznacznie poniżej 0° C, wówczas znicze z parafiny również powinny palić się dostatecznie długo.

Wytrzymałe nagrobki na Dolnym Śląsku — więcej informacji na stronie szwed-granit.pl

Wybór odpowiedniego wkładu ma duże znaczenie, tym bardziej, jeśli oczekuje się, że będzie on palił się odpowiednio długo. Oprócz typu materiału, z którego go wykonano, znaczenie ma też jego jakość. Nie inaczej to wygląda w przypadku pomników. W ofercie Szwed-Granit dostępne są tanie nagrobki z granitu i innych kamieni. Działamy na Dolnym Śląsku, a więcej informacji, gdzie i jakie usługi realizujemy, znajdziesz na naszej stronie internetowej. Nie tylko montujemy nowe płyty nagrobne, ale zajmujemy się też ich renowacją oraz świadczymy profesjonalne doradztwo. Jeśli potrzebujesz usług wykwalifikowanego, doświadczonego kamieniarza – zachęcamy do kontaktu.