fbpx
Renowacja grobu – z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Renowacja grobu – z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Wiekowe pomniki, pochodzące jeszcze z XIX wieku i wcześniejszych lat, ale i te znacznie młodsze, z czasem będą wymagały odpowiedniej renowacji. Kamień wykorzystywany na nagrobki, w tym niezwykle trwały granit, może tracić swój blask, napisy na nim wycierać się, a spoiwo łączące poszczególne elementy – puszczać. Czy w takiej sytuacji konieczne jest postawienie nowej płyty nagrobnej? Czy raczej lepiej wybrać na renowację? Wiele osób decyduje się na tę drugą opcję, gdyż cena za taką usługę bywa znacznie niższa niż za zakup nowego pomnika. Jednak czy to oznacza, że to tanie rozwiązanie? Ile kosztuje taka opcja? Przekonaj się o tym – przeczytaj poniższy artykuł.

 

Kiedy warto odnowić nagrobek?

Z decyzją o odrestaurowaniu nagrobka wiele osób czeka do momentu, gdy wady i uszkodzenia stają się już mocno widoczne, a jego konstrukcja, czasem niemal dosłownie, chwieje się. Z jednej strony to mało komfortowa sytuacja, gdyż wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji, nim dojdzie do rozpadu pomnika. Z drugiej – często bywa za późno na renowację i trzeba zapłacić za nowy grobowiec, co znacznie winduje koszty. Tymczasem kłopotu tego dałoby się uniknąć, gdyby podjęło się odpowiednio wcześnie właściwe kroki.

Kiedy więc warto zdecydować się na taką opcję? Najlepiej w momencie, gdy widzi się już pierwsze zarysowania czy inne uszkodzenia. W takiej sytuacji cena za odnowienie nagrobka z pewnością będzie znacznie korzystniejsza niż wtedy, gdy pęknięcia zaczną się pogłębiać. Do tego wykwalifikowany kamieniarz będzie mógł sprawdzić ogólną kondycję konstrukcji i dać ewentualne zalecenia, jak pielęgnować kamień, by uniknąć rys, plam i innych zniszczeń.

Od czego zależy cena renowacji nagrobków?

Warto zdać sobie sprawę, że cena za taką usługę jest bardzo płynna i zależy od wielu czynników. Nawet jeśli to tanie pomniki, jakie we Wrocławiu i okolicach oferuje m.in. Szwed-Granit, to w przypadku rozległych uszkodzeń i licznych zaniedbań, koszt pracy może rosnąć. Podstawowe elementy wpływające na cennik realizacji renowacji to m.in.:

  • wielkość nagrobka,

  • charakter i wielkość zniszczeń,

  • materiał, z którego wykonano płytę,

  • zakres czynności koniecznych do jego odrestaurowania (fugowanie, klejenie itp.), 

  • miejscowość, gdzie znajduje się grób (informacje, gdzie działa nasza firma, znajdziesz na stronie).

Na tej podstawie kamieniarz będzie w stanie podać wstępny kosztorys, jeszcze przed wykonaniem usługi.

nagrobek

Ile wyniesie renowacja starego nagrobka?

Szacuje się, że uśredniona cena takiej usługi to około 2000-3000 złotych. Koszty mogą być naturalnie niższe, jeśli prace do wykonania są relatywnie niewielkie, ale mogą też wzrosnąć. Wiele zależy od oczekiwań samego klienta – jaki rezultat chce osiągnąć. Wszak czasem wystarczy kosmetyczne odrestaurowanie pomnika i np. odnowienie liter na płycie, ale niekiedy trzeba m.in.:

  • położyć nową tablicę,

  • podnieść zapadnięty nagrobek,

  • wymienić poszczególne elementy, w tym rzeźby, krzyż etc.,

  • rozebrać starą i położyć nową kostkę brukową wokół grobu.

Zakres prac, jak i ich złożoność, sprawiają, że nie mogą one być przeprowadzane przez laika. Skuteczne odnowienie płyty wymaga wiedzy, odpowiednich umiejętności i doświadczenia, jaką mają tylko działający od lat na rynku wykwalifikowani kamieniarze. Tym samym płaci się za materiały, ale i profesjonalizm wykonawcy. Ponadto – w koszt usługi wchodzi także trudność związana z realizacją usługi. Nagrobki z granitu, z racji twardości kamienia, będą droższe w odnawianiu niż np. te z lastryko. Stawiając jednak na współpracę z dobrym specjalistą, zyskuje się pewność, że pomnik odzyska swój świeży wygląd i trwałość na lata.

Powierz zadanie renowacji sprawdzonej firmie kamieniarskiej

Kosztów związanych z renowacją płyty nagrobnej nie da się umieścić w sztywnych ramach. Można wskazać ewentualną średnią, jednak w praktyce ostateczny cennik ustalany jest po przeprowadzonych przez kamieniarza oględzinach, jak i przedstawieniu przez zleceniodawcę swoich oczekiwań. Warto jednak wiedzieć, że współpraca z doświadczonymi fachowcami niekoniecznie wiąże się z poniesieniem wysokich wydatków – szczególnie jeśli postawi się na współpracę z naszą firmą. Oferujemy nie tylko tanie nagrobki we Wrocławiu. Dbamy o to, aby cena wykonywanych w pełni odpowiadała możliwościom Klientów. Jeśli i Ty potrzebujesz specjalistów, którzy odnowią pomnik bliskiej Ci osoby – skontaktuj się z nami!