fbpx
Nagrobek tradycyjny czy nowoczesny – jaki wybrać?

Nagrobek tradycyjny czy nowoczesny – jaki wybrać?

Na polskich cmentarzach króluje kamień, choć ostatnimi czasy można zauważyć pojedyncze pomniki w innym stylu, wzorowane na kulturze pochówków z innych krajów czy kultur. W przestrzeni cmentarza, jak w wielu innych obszarach rzeczywistości, można zauważyć swoiste trendy czy nawet mody. Pomijając najbardziej niezwykłe, oryginalne pomysły, nagrobki na Śląsku i w wielu innych miejscach podążają w dwóch kierunkach. Zwolennicy klasyki wybierają tradycyjne formy, a z drugiej strony w realizacjach kolejnych zamówień pojawia się coraz więcej prostoty i minimalizmu, który również ma swój urok. Sprawdź, w jakich kierunkach rozwijają się formy upamiętniania zmarłych.

 

Czym kierować się przy wyborze nagrobka?

Zanim pomyślisz o kształcie i detalach składających się na miejsce wiecznego spoczynku, zacznij od odpowiedniego materiału. Takiego, z którego można wznieść solidny itani pomnik - na Śląsku w tej roli króluje granit. Jest o wiele trwalszy od lastryka i syntetycznych płyt z mielonego kwarcu. W porównaniu do innych naturalnych kamieni wypada bardzo dobrze. Równie okazały i prawie tak samo elegancki jak marmur, jest od niego znacznie tańszy, a przy okazji mniej wymagający w pielęgnacji. Nie bez znaczenia są tu również warunki atmosferyczne, pod naszą szerokością geograficzną bardziej surowe niż na Południu, gdzie królują marmury. Dlatego oferujemy w naszym regionie niedrogie, solidne nagrobki z granitu. Warto dodać, że to również bardzo wdzięczny materiał, jeśli chodzi o realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów artystycznych!

Czy warto postawić na...

Przy projektowaniu nagrobka warto postawić na dwie reguły. Po pierwsze, powinno się dopracować plany w najdrobniejszych szczegółach i dopiero przystąpić do realizacji. Zmiany w trakcie prac mogą zakłócić harmonijny wygląd pomnika. Jeszcze trudniej dorobić detal po zainstalowaniu płyt. Trzeba się liczyć z tym, że każdy dodatek będzie już w innym, niekoniecznie pasującym odcieniu. Po drugie, najlepiej by ostateczny wybór uwzględniał gust i upodobania zmarłego. Dobrze, gdy miejsce pochówku może ożywić wspomnienia o bliskiej osobie.

…tradycyjne wzory?

Klasyczne, tanie nagrobki z granitu, które stawiamy na Śląsku, wyróżniają liczne dodatki należące do galanterii kamieniarskiej. Oprócz poziomej płyty i pionowej tablicy z napisami zamawiający najczęściej decydują się na ornamenty roślinne. Poza nimi dominują rzecz jasna motywy religijne, sentencje i wizerunki zmarłych. Wciąż popularne są porcelanowe fotografie, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również portrety grawerowane bezpośrednio w granicie. Z galanterii przeważnie wykonujemy lampiony, wazony czy ozdobne elementy. Są wśród nich np. otwarte księgi czy przedmioty kojarzące się z profesją lub pasją zmarłej osoby. Wykonujemy tanie pomniki, w których można umieścić wiele podobnych, tradycyjnych ozdób. Korzystna cena wcale nie oznacza rezygnacji z dekoracyjnych detali. Za to klienci Szwed Granit mają gwarancję, że do postawienia pomnika użyjemy kamienia najwyższej jakości.

plyty-z-kamienia

...nowoczesne nagrobki?

Coraz częściej zamawiający pytają nas o proste grobowce i nagrobki z granitu. Minimalistyczne w formie, składają się tylko z dwóch głównych paneli, a często ograniczają się jedynie do poziomej płyty. Czasem na wzór amerykański osadza się ją na poziomie gruntu, bez podmurówki i cokołu. Najczęściej na nowoczesnym pomniku widnieją jedynie personalia pochowanej osoby, złożone z prostych, grawerowanych liter. Do nowoczesnych, aczkolwiek pochodzących z odległej tradycji elementów, należą artystyczne rzeźby. W takich realizacjach uwagę zwraca przede wszystkim idealna gładkość wypolerowanego granitu, ponieważ to jakościowe opracowanie stanowi główną ozdobę takiego nagrobka.

Trwałe nagrobki z granitu od firmy Szwed-Granit

Niezależnie od tego, jaki pomnik ostatecznie stanie w miejscu ostatniego spoczynku, w Szwed Granit na każdym etapie jego powstawania stawiamy na perfekcyjne wykonanie najmniejszych detali. Nasze nagrobki z granitu są znane nie tylko na Dolnym Śląsku, ponieważ przywiązujemy wagę do wyglądu całości - od głównych płyt po staranne wykończenie. Stawiamy na dobre rzemiosło i korzystną cenę. Nasze tanie pomniki w bardzo dobrym gatunku są nie tylko estetyczne, ale także solidne i trwałe. Zapraszamy do zapoznania się z naszym oryginalnym wzornictwem.