fbpx
Jak samodzielnie wyczyścić nagrobek granitowy?

Jak samodzielnie wyczyścić nagrobek granitowy?

Cztery pory roku na cmentarzu to spore wyzwanie dla nagrobków z granitu. Zmienna aura, różnice temperatur, zanieczyszczenia, pylenie roślin - to wszystko ma wpływ na stan i wygląd kamienia. Czynnikiem, na który trzeba uważać szczególnie, jest wilgoć. Pomniki bywają narażone na nią zwłaszcza zimą, gdy woda zamarza, a na powierzchni gromadzą się rozmaite osady i zanieczyszczenia. Od wiosny do jesieni warto regularnie dbać o płytę, zwłaszcza, że nie wymaga to żmudnej pracy ani specjalnych środków. Sprawdź, jak tanim kosztem i bez wysiłku odpowiednio zająć się nagrobkiem granitowym.

 

Zadbaj o pomnik bliskiej Ci osoby

Jesteśmy zespołem kamieniarskim, który od lat wytwarza popularne, tanie pomniki we Wrocławiu. Wiele osób wraca do nas z prośbą o pomoc w drobnych naprawach lub radę dotyczącą pielęgnowania granitu. W naszej tradycji czyste, zadbane miejsce na cmentarzu zawsze jest wyrazem szacunku i żywej pamięci o pochowanej osobie. Dlatego warto zadbać o nie nie tylko w przededniu Dnia Zadusznego, ale przynajmniej kilka razy w roku. Zwłaszcza że utrzymanie granitowych elementów nie jest aż tak czasochłonne. A co, jeśli grób znajduje się daleko od miejsca zamieszkania? Coraz więcej solidnych firm oferuje sprzątanie i opiekę nad grobami w przystępnej cenie. W Szwed Granit nie tylko tworzymy nagrobki z 24-miesięczną gwarancją, ale także proponujemy umowę serwisową, dzięki której stale monitorujemy i poprawiamy pomnik w przypadku pojawiających się uszkodzeń.

Poznaj porady na temat czyszczenia nagrobka z granitu

Każdy Klient otrzymuje od nas wskazówki na temat czyszczenia i konserwacji granitu. Od lat tworzymy we Wrocławiu nagrobki w przystępnej cenie. Wszędzie tam, gdzie się je regularnie czyści i zabezpiecza, wyglądają świetnie nawet po wielu latach! Jak to się robi? Oto garść prostych wskazówek, jak poradzić sobie z porządkowaniem pomników z granitu. To metody niewymagające nakładu środków, czasu i większego wysiłku. Dzięki temu nawet starsza osoba szybko i sprawnie poradzi sobie z wyczyszczeniem płyty nagrobnej.

Do wody dodaj octu lub płynu do naczyń

Nasi rozmówcy często pytają o cudowny środek do umycia nagrobka. Taki specyfik rzeczywiście istnieje i każdy ma go w kuchennej szafce. To ocet, którego dodanie w niedużej ilości do wody nie tylko usuwa nawet zleżały brud, ale pozostawia na kamieniu delikatny połysk. Niektórzy obawiają się, że ocet, czyli kwas, zaszkodzi strukturze granitu. Alternatywą może być równie tania pasta z sody oczyszczonej lub zwykły płyn do mycia naczyń. 

Unikaj drucianych szczotek

Usuń ze swojego zestawu narzędzi do czyszczenia pomników wszystkie ostre krawędzie. Druciane szczotki, myjki z metalowymi włóknami czy stalowe szpachelki do usuwania wosku mogą na początku wydać się bardzo skuteczne. Jednak szybko okazuje się, że kamień po ich użyciu jest matowy. Nagrobki z granitu imponują gładką, solidną powierzchnią, ale są wrażliwe na szorowanie twardymi narzędziami. Miękkie szmatki, gąbki, plastikowe lub drewniane szpatułki w niskich cenach z powodzeniem wystarczą do przemycia pomnika.

kamieniarstwo

Zrezygnuj z past i wosków

Lepsze jest wrogiem dobrego - tę zasadę należy uznać za obowiązującą także w przypadku grobowców. Nasze tanie pomniki we Wrocławiu są bardzo dobrej jakości i chcielibyśmy, by było tak jak najdłużej. Do umycia płyty granitowej wystarczy woda z odrobiną detergentu lub octem. Niewielki dodatek kwasu octowego (wystarczy niewielka miarka!) to najprostszy sposób na uzyskanie połysku. Pasty i woski tworzą na powierzchni tłustą, trudną do usunięcia warstwę. Początkowy efekt wygląda dobrze, ale wystarczy kilka dni niepogody, by impregnaty i środki nabłyszczające zaczęły przyciągać drobinki kurzu i piasku. Czy na takim efekcie na pewno Ci zależy?

Okaż nagrobkom należyty szacunek

Sprzątanie grobu to nie tylko wyraz czci dla bliskich zmarłych. Odpowiednio wykonane przedłuża żywotność i dobry wygląd płyt. Ekonomiczne ceny naszych nagrobków we Wrocławiu wynikają z różnych czynników. Z zasady dbamy o najwyższą jakość surowca, dlatego nasi Klienci otrzymują zawsze gotowe, elegancko prezentujące się płyty, które trzeba tylko pielęgnować zgodnie z powyższymi zasadami. Dzięki dobremu materiałowi i właściwej pielęgnacji pomniki od Szwed-Granit przetrwają długie lata! W ten sposób także dla kolejnych pokoleń staną się doskonałym wyrazem więzi rodzinnych z osobami, które już od nas odeszły.