fbpx
Obalamy mity na temat nagrobków z granitu — sprawdź opinie ekspertów

Obalamy mity na temat nagrobków z granitu — sprawdź opinie ekspertów

Nasi Klienci często mówią, że słyszeli o pomnikach z granitu coś zupełnie innego, niż przed chwilą dowiedzieli się od nas. Jak w wielu przypadkach, na temat nagrobków również krąży wiele niesprawdzonych informacji. Najczęściej dotyczą pochodzenia, właściwości i ceny. Czy zawsze warto dawać wiarę obiegowym opiniom? Wykonaliśmy już sporo zamówień we Wrocławiu i na całym Śląsku, dlatego prostujemy najczęściej pojawiające się w obiegu mity. 

 

Strzeż się przed nieprawdziwymi informacjami

Zdrowy rozsądek w połączeniu z opiniami z internetu najczęściej sprawdza się jako metoda na ostrożne zakupy. Jednak nie zawsze informacje uzyskane w ten sposób są prawdziwe. Mogą spowodować nietrafne decyzje lub odwodzą nas od tych właściwych. W kwestii nagrobków także warto zastosować sprawdzoną zasadę: nie wiesz — zasięgnij informacji u specjalisty! Oferujemy solidne i tanie pomniki na całym Śląsku, dzięki czemu możemy odpowiedzieć na każde pytanie na temat kamieniarstwa i pielęgnacji nagrobków. Zawsze jesteśmy otwarci na naszych Klientów.

Jakie są najpopularniejsze mity na temat nagrobków z granitu?

Na temat nagrobków granitowych krąży sporo sprzecznych informacji. Spotkaliśmy się już z pytaniem klienta, dlaczego oferujemy drożej materiał z importu, podczas gdy powszechnie wiadomo, że jest on gorszej jakości. Wiele osób niepokoi się utrzymanie i pielęgnacja pomnika, sądząc, że granit wymaga stosowania specjalistycznych środków. Zatem postanowiliśmy rozprawić się z trzema największymi mitami na temat konstrukcji z tego surowca.

Granit importowany jest gorszy od polskiego

Niekorzystne opinie o granicie z importu często biorą się z niewiedzy. Każdy materiał skalny pochodzący z naturalnego wydobycia powstaje bez ingerencji człowieka. Złoża są rozsiane po wszystkich kontynentach, a w każdym z nich występuje materiał o niepowtarzalnym wzorze i barwie. Nagrobki z granitu pochodzącego ze Skandynawii, Brazylii czy RPA są dokładnie tak samo dobre. Zupełnie inną kwestią jest sprowadzanie gotowych płyt, obrobionych, impregnowanych i polerowanych niezgodnie z zasadami kamieniarstwa. Masowa produkcja i obróbka obliczona na krótką trwałość sprawia, że niektóre tanie pomniki na Śląsku nie wyglądają zbyt dobrze już po kilku latach od postawienia. 

Nagrobki z granitu najlepiej jest myć za pomocą specjalistycznych preparatów

Czy nagrobki z granitu wymagają specjalnej pielęgnacji? Nie, ten minerał jest wprost stworzony do stawiania pomników na cmentarzach. Cechuje go wysoka odporność na niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jak każda skała lega erozji, jednak w tym przypadku postępuje ona bardzo wolno. Nie wymaga też specjalnej pielęgnacji, a najlepszym sposobem na utrzymanie go w czystości jest przemywanie ciepłą wodą. Jeśli nagrobki są wyjątkowo zabrudzone, np. po zimie, można dodać do niej odrobinę detergentu — może to być zwykły płyn do mycia naczyń. Specjalne środki przydadzą się, jeśli trzeba z płyty usunąć ślady rdzy czy wosku. W pierwszym przypadku robi się to przy pomocy kwasu ortofosforowego, jednak należy się nim posługiwać umiejętnie i szybko spłukać z powierzchni. Przy tego typu zabrudzeniach warto zasięgnąć rady w naszym zakładzie lub zlecić nam wykonanie tej czynności.

Na dobry nagrobek z granitu musisz wydać fortunę

Mnóstwo osób odkłada plany postawienia pomnika z granitu, ponieważ podobno kosztuje to zbyt wiele jak na kieszeń przeciętnie zarabiającej osoby. Nic bardziej mylnego. Ta skała jest o wiele tańsza od marmuru i kosztuje mniej więcej tyle, co piaskowiec, choć jest od niego dużo trwalsza i łatwiejsza w utrzymaniu. Relatywnie tanie pomniki na Śląsku, najczęściej wybierane przez Klientów, wykonywane są właśnie z granitu. Rzecz jasna, każdy typ kamienia jest wyjątkowy, dlatego pojawia się tu spora rozpiętość cenowa. Co najważniejsze, trwałość materiału z każdego kamieniołomu jest właściwie taka sama, a wyższa cena spowodowana jest raczej oryginalnością koloru czy wzoru, dostępnością, kosztami wydobycia. 

Sprawdź solidnie wykonane nagrobki na stronie szwed-granit.pl

Ile tak naprawdę kosztują solidne nagrobki na Śląsku i jak prezentują się różne rodzaje granitu? Najlepszym sposobem, by się o tym przekonać, są odwiedziny w zakładzie kamieniarskim Szwed Granit. Zapraszamy na naszą stronę internetową, do warsztatu w Strzegomiu i salonu we Wrocławiu. Stawiamy na dobry kontakt z Klientem i rzetelną informację na temat solidnych i tanich pomników.