fbpx
dzieci na pogrzebie

Dzieci na pogrzebie. Czy warto, żeby brały udział w uroczystościach?

Odejście bliskiej osoby z tego świata to niecodzienna sytuacja, na którą każdy z nas powinien być przygotowany. Kiedy jest jednak odpowiednia pora, by uczestniczyć w pogrzebie? Czy dzieci powinny brać udział w tym wydarzeniu? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Przeczytaj, jak przygotować młodego człowieka do ceremonii pogrzebowej.

Udział dziecka w pogrzebie – czy warto?

Dorosłym trudno jest znaleźć odpowiedni moment, w którym poruszą z dzieckiem temat śmierci. Zazwyczaj rozmowa pojawia się w momencie straty kogoś z rodziny lub znajomych. Odejście babci, dziadka, cioci, czy w końcu rodzica, w sposób naturalny wymusza bliższe zaznajomienie się z pojęciem śmierci, a także związanych z nią rytuałów.

Dzieci, w zależności od wieku, inaczej pojmują śmierć. Trudno im zrozumieć, dlaczego nie ma danej osoby wśród żywych. Dorośli jednak mają tendencję do traktowania śmierci jako tematu tabu i chcą za wszelką cenę ochronić swoje pociechy przed tym smutnym tematem.

Jak w takim razie postąpić w przypadku pogrzebu? Czy dzieci powinny znaleźć się w wśród żałobników obecnych przy pochówku? A może lepiej, by zostały w domu?

Kiedy można wziąć dziecko na pogrzeb?

Psychologowie podkreślają, że dziecko ma prawo przeżywać żałobę i nie powinno się odsuwać go od uczestnictwa w pogrzebie. Oczywiście ostateczna decyzja o tym należy do rodziców lub opiekunów, a wiele zależy również od okoliczności czy w końcu wieku dziecka.

W teorii nigdzie nie jest zapisane, od kiedy maluchy mogą brać udział w ceremonii pogrzebowej. W praktyce warto wziąć pod uwagę prozaiczne czynniki, jak to, czy bobas w wózku nie będzie płakał, a 3-latek wiercił się i marudził. Zazwyczaj wiekiem granicznym, w którym dziecko świadomie już pojmuje koncepcję śmierci oraz pogrzebu, jest 7-8 rok życia. Wówczas łatwiej jest wytłumaczyć poszczególny etapy tego wydarzenia, jak i niepisane zasady, których powinno się przestrzegać.

Jeśli dziecko samo wykazuje zainteresowanie pójściem na cmentarz, nie zniechęcaj go do tego – samodzielne doświadczenie to okazja na zrozumienie świata oraz emocji towarzyszących temu wydarzeniu.

dzieci na pogrzebie

W jaki sposób przygotować dziecko do pogrzebu?

Najlepszym sposobem na przygotowanie dziecka do udziału w pogrzebie jest szczera rozmowa. Należy dostosować jej charakter do wieku dziecka oraz jego dotychczasowych doświadczeń. Dobrze jest nawiązać do bajki, filmu lub książki, które pozwalają zobrazować ten trudny temat.

Kolejnym etapem jest właściwe przygotowanie się do ceremonii, a więc wyjaśnienie, jak należy się zachować w kościele/kaplicy oraz na cmentarzu. Warto poruszyć temat emocji, tego, jak różnie ludzie przeżywają żałobę. Dziecko powinno wiedzieć, że może spodziewać się łez, a wyrażanie uczuć w ten sposób nie jest złe. W końcu dobrze jest wspólnie przygotować ubranie w ciemnych kolorach, wyjaśniając, co one oznaczają.

Poprowadź dziecko przez wszystkie elementy ceremonii, aby wiedziało, czego się spodziewać.

Kiedy dziecko powinno zostać w domu?

W niektórych przypadkach wskazane jest jednak, by dziecko na czas pogrzebu zostało w domu. Jednym z nich jest wiek, o czym pisaliśmy już na początku artykułu. Maluchy do ok. 3 roku życia nie rozumieją jeszcze gdzie i dlaczego znajdują się w danym miejscu, a często i kto znajduje się w trumnie, czy w końcu, do czego służy urna. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że szkraby będą marudzić i przeszkadzać zarówno rodzicom, jak i innym żałobnikom.

Nie zaleca się również zabierania dziecka na ceremonię pogrzebową, gdy pociecha sama odmawia wzięcia w niej udziału. Wyjaśnij wówczas powagę wydarzenia, ale nie zmuszaj do niczego.

Niektóre dzieci są z natury wrażliwe i pożegnanie bliskiej osoby może wywołać zbyt silne emocje, a niekiedy traumę, która pozostanie z nimi na długo. W takich sytuacjach być może warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Zapoznaj się z pozostałymi poradami związanymi z pogrzebami na blogu Szwed Granit

Odejście bliskich osób to trudny czas również dla dziecka. Zadbaj o jego komfort psychiczny oraz emocjonalny, pamiętając o rozmowie oraz odpowiednim przygotowaniom do ceremonii. Na blogu szwed-granit.pl znajdziesz więcej porad dotyczących tematyki funeralnej. Nasza firma oferuje nagrobki oraz elementy małej architektury cmentarnej na terenie Dolnego Śląska.