fbpx
Który kolor granitu pasuje na nagrobek?

Który kolor granitu pasuje na nagrobek?

W naszej kulturze upamiętnianie zmarłych ma ogromne znaczenie. Pamięć o osobach, które odeszły, ma zarówno charakter rodzinny, jak i publiczny. Pomniki cmentarne, zamawiane przez bliskich w tym celu, są przykładami prawdziwego artystycznego rzemiosła. Nasi kamieniarze dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem, dlatego często potrafią doradzić przy wyborze materiału i formy nagrobka. Czym kierują się, wskazując na kolory granitu - najpopularniejszego materiału w branży? Przekazujemy podstawową wiedzę na temat właściwości tego kamienia.

Kolor granitu – czy to ma znaczenie?

Większość osób wybierających granit na nagrobek kieruje się przede wszystkim jego kolorem. To skała pochodzenia naturalnego, wydobywana ze złóż na całym świecie. Odcień i nazwa granitu mówi o miejscu, w którym się go pozyskuje. Kamieniarze używają wielu odmian kolorów pochodzących z Indii, Brazylii, RPA czy Skandynawii. Dzięki temu można wybrać czarne, czerwone, niebieskie, złociste czy szare granity. Istnieje również wiele połączeń tych kolorów oraz niepowtarzalne wzory, biorące się z oryginalnego uziarnienia. Nasz zakład oferuje znany na całym świecie granit z lokalnych kamieniołomów strzegomskich. Jednak chętnie łączymy go z innymi kamieniami z wielu znanych światowych złóż. Dzięki temu piękne i tanie pomniki cmentarne Szwed-Granit są dostępne we Wrocławiu w ponad pięćdziesięciu odcieniach, wzorach i zestawieniach.

Stopień nasiąkliwości – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze materiału na pomnik w pierwszej kolejności należy wziąć uwagę jego porowatość i stopień nasiąkliwości. To szczególnie ważny parametr, ponieważ w naszym klimacie nie wszystkie kamienie sprawdzą się jako materiał na długie lata. Generalnie granit jest najmniej nasiąkliwą skałą. Pod tym względem ten materiał na nagrobki przebija marmur i piaskowiec. Zdecydowana większość kolorów z różnych miejsc na świecie jest odporna na kaprysy aury i pozostaje do dyspozycji osób zamawiających pomniki cmentarne. Jedynie niektóre jasne granity z Indii mają trochę większy stopień nasiąkliwości, ale nie powinno to wpłynąć na ich trwałość na polskich nekropoliach.

Usytuowanie nagrobka a kolor granitu

Przy wyborze kolorów granitu na nagrobek warto wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie on usytuowany. Piękne, bardzo jasne, egzotyczne granity zdobywają serca wielu osób. Świetnie sprawdzą się w najbardziej zacienionych kwaterach, przełamując w niepogodne, ciemne dni ponury nastrój. Z kolei do miejsc, w których jesienią pojawia się dużo opadłych liści, najlepszy będzie wzorzysty granit w nieco ciemniejszym odcieniu. Przy okazji ślady pozostawione przez liście, piach czy ptaki nie tylko mniej rzucają się w oczy, ale także są neutralne dla wyglądu płyty. W przypadku jednolitych, jasnych pomników (ale także lustrzanych, czarnych nagrobków w wysokiej cenie) nawet po usunięciu mogą one być pewnym problemem.

Konserwacja nagrobka i zmiany koloru materiału

By pomniki cmentarne zachowały pierwotny, żywy odcień przez długi czas, należy odpowiednio konserwować nagrobek - między innymi poprzez stosowanie preparatów impregnujących, które ograniczają stopień nasiąkliwości kamienia. Powyżej była mowa o spektakularnej odporności granitu na wilgoć. Jednak jak każda skała, on też przepuszcza wodę. Bez dodatkowej pielęgnacji będzie ulegał erozji. Choć nie zacznie się kruszyć, może zmatowieć i stracić wiele z głębi pierwotnego odcienia. Dotyczy to zwłaszcza miejskich cmentarzy, które są narażone na obecność związków chemicznych w wodzie deszczowej. Ceny nagrobków we Wrocławiu zależą głównie od użytych materiałów. Każdy z nich to wg kamieniarzy prawdziwy klejnot, dlatego warto postarać się o odpowiednią konserwację pomnika.

Najlepsze nagrobki tylko u nas!

W naszym zakładzie kamieniarskim używamy wielu odcieni z całego świata, ale doceniamy jakość granitu strzegomskiego, który uchodzi za jeden z najmniej wrażliwych na wilgoć i chłód. Poza tym imponuje jedynym w swoim rodzaju wzorem i zaskakująco dużą liczbą odcieni. Jesteśmy dumni, że możemy korzystać z bezpośredniego dostępu do znakomitego surowca. Przekłada się to nie tylko na tanie pomniki cmentarne o rzemieślniczej jakości, ale także na trwałość kolorów wykonywanych u nas nagrobków. Zapraszamy do upamiętnienia bliskich wyjątkową płytą nagrobną od Szwed-Granit.