fbpx
Grobowiec a zwykły nagrobek – różnice i podobieństwa

Grobowiec a zwykły nagrobek – różnice i podobieństwa

Na polskich cmentarzach spotyka się coraz więcej grobowców. Choć nie jest to najczęściej wybierana forma upamiętnienia zmarłych, sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie. Grobowce niektórym osobom mogą wydać się po prostu większymi nagrobkami, jednak różnią się od nich budową i sposobem użytkowania. Z drugiej strony trudno je zobaczyć, ponieważ różnice te są ukryte pod powierzchnią ziemi. Przeczytaj, jak współczesne kamieniarstwo wykorzystuje znaną od tysiącleci formę grobowca.

Grobowiec – prestiż i bogactwo?

Od niepamiętnych czasów grobowce we wszystkich swoich postaciach uchodziły za odznakę prestiżu i wysokiej pozycji społecznej spoczywających w nich osób. Tomby, kurhany, katakumby i piramidy łączy to, że wewnątrz nich znajduje się komora grobowa. W odróżnieniu od nagrobka grobowiec otwiera się bez demontażu i składa w nim zmarłą osobę. Dlatego oprócz godnego upamiętnienia minionych pokoleń dzięki nim można przygotować miejsce pochówku następnych. Nagrobki mają różne wzory i ceny, więc może się okazać, że zainwestowanie w tzw. grób rodzinny wcale nie będzie dużo droższe niż w przypadku pochówku w ziemi. Z ekonomicznego punktu widzenia grobowiec często jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli dodać do tego okazały wygląd i prestiż, warto rozważyć zaprojektowanie i postawienie grobowca.

Czy można przerobić nagrobek na grobowiec?

Na pierwszy rzut oka grobowce różnią się od przeciętnych pomników rozmiarami. Jednak coraz częściej na cmentarzach pojawiają się większe nagrobki ziemne i mniejsze grobowce. Nowoczesne kamieniarstwo radzi sobie z podobnymi wyzwaniami. Większość podwójnych płyt nagrobnych można postawić zarówno nad pochówkiem w ziemi, jak i piwniczką grobową. Koszt obu nadstaw jest identyczny, a różnica tkwi w wymurowaniu podziemnej komory. Oferujemy tanie pomniki we Wrocławiu, wykorzystując wysokiej jakości materiał z lokalnych kamieniołomów i kunszt rzemieślniczy. Dzięki stosowanej przez nas wycenie zamówiony grobowiec może okazać się niewiele droższy od nagrobka ziemnego w innym zakładzie. Coraz więcej osób decyduje się także na wykonanie grobowca w oparciu o już istniejący pomnik. Wystarczy umieścić pod nim podpiwniczenie - to możliwe w przypadku większości grobów, zwłaszcza dwuosobowych.

Jaki materiał wybrać na grobowiec?

Zdecydowanie polecamy granit. To piękny surowiec na nagrobki, których wzory i ceny kształtuje właśnie pochodzenie, kolor i właściwości konkretnego kamienia. We Wrocławiu i w całym regionie najczęściej oferujemy doskonały materiał z kamieniołomów w Strzegomiu. Granit jest elegancki i jednocześnie bardzo trwały, co wynika z gęstości jego struktury, a także odporności na uszkodzenia i erozję. Jednocześnie jest dość prosty w obróbce, dzięki czemu granitowe nagrobki to najczęstszy widok na cmentarzach. Za sprawą strzegomskich złóż nasze artystyczne kamieniarstwo z atrakcyjnym cennikiem może zaoferować wyjątkowe płyty nagrobne na dogodnych warunkach. Równie wartościowe estetycznie są marmur i piaskowiec, jednak w naszym klimacie szybciej ulegają uszkodzeniom i upływowi czasu.

 

Róża na nagrobku granitowym

Od czego zależy wielkość grobowca?

Czy można postawić dowolny grobowiec? Reguluje to Rozporządzenie nr 284 z dnia 7 marca 2008 roku. Dokument zastrzega, że minimalne wymiary w pojedynczym grobie murowanym muszą liczyć:

  • z trumną – 2,2 x 0,8 x 0,8 m,

  • z urną – 0,5 x 0,5 x 0,7 m.

W przypadku pochówków piętrowych głębokość wnęki powinna wynieść 2,5 m dla dwóch trumien i 0,8 m dla każdej następnej. Jeśli chodzi o jednopoziomowe murowane grobowce rodzinne, nie ma ograniczeń szerokości. Jedyne zastrzeżenie dotyczy tego, że na każdą z nich trzeba przeznaczyć tyle miejsca, ile w przypadku pojedynczego grobu. Przestrzeń między trumnami muszą oddzielać betonowe ścianki o grubości min. 6 cm.

Profesjonalne nagrobki tylko u nas

Obowiązujące wymiary wskazują na to, że niemal każdy nagrobek może zostać umieszczony nad komorą grobową. Dzięki temu nasza propozycja tanich pomników z nagrobkami w urozmaiconych wzorach i cenach dotyczy także grobowców dwuosobowych i większych. Można w nich przygotować miejsce i mieć pewność, że wszyscy bliscy spoczną w tym samym grobie. Oferujemy artystyczne kamieniarstwo we Wrocławiu z najkorzystniejszym cennikiem. W Szwed Granit otrzymasz profesjonalny nagrobek z komorą grobową, który przetrwa dziesiątki lat.