fbpx
Przygotowanie nagrobka na wiosnę – o tym musisz pamiętać!

Przygotowanie nagrobka na wiosnę – o tym musisz pamiętać!

Wiosna to dobry czas na uporządkowanie grobów. Po okresie zimowym warto dokładnie sprawdzić, wyczyścić i zakonserwować pomnik. Warto o to zadbać, by miejsce spoczynku najbliższych wyglądało schludnie przez długie lata. Ceny nagrobków we Wrocławiu są zróżnicowane. Dzięki dostępowi do materiału na miejscu proponujemy Państwu niższy koszt pomników. Jednak płyty to inwestycja na lata, dlatego powinno się o nie zadbać z należytą starannością. Wykorzystaj wiosnę na uporządkowanie, oczyszczenie i zabezpieczenie granitowych nagrobków swoich najbliższych.

 

Jak zadbać o groby u progu wiosny?

Ostatnie sprzątanie grobów najczęściej wykonuje się u progu zimy, w okresie Bożego Narodzenia. Niektórzy robią to jeszcze wcześniej — na Wszystkich Świętych. Wychodzi więc na to, że przez trzy miesiące większość pomników czeka na uporządkowanie. Przed zimą należy odpowiednio zabezpieczyć kamienne wazony, zagłębienia na znicze i inne wnęki, by nie zbierała się w nich i nie zamarzała woda. Przez zimę granit narażony jest na kontakt ze śniegiem, który topniejąc spływa z równej płyty, aczkolwiek przenika również do wnętrza struktury. Wraz z nim na licu odkładają się przeróżne zanieczyszczenia. Wiosną boki nagrobków są narażone na zachlapanie błotem lub piaskiem. Podczas pierwszej wizyty na cmentarzu po zimowej przerwie należy gruntownie wyczyścić pomniki i zadbać o ich otoczenie.

Czyszczenie nagrobków – najlepsze sposoby

Przed wizytą na cmentarzu warto odpowiednio się przygotować. Na początek można zadzwonić do administracji z pytaniem, czy na cmentarzu jest już dostępna sieć wodociągowa. W przeciwnym razie konieczne będą kanistry z wodą. Jeśli macie Państwo zamykaną skrzynkę na narzędzia, nie warto zostawiać ich na zimę. Grabie, motyczkę, zmiotki trzeba zabrać, wyczyścić i zakonserwować. Teraz jest dobry moment, by znów włożyć je na swoje miejsce. Warto też dokładne obejrzeć pomnik przed umyciem. Po zimie łatwo odkryć ubytki w spoinach, osunięcia czy ukruszenia. Po stwierdzeniu uszkodzeń należy niezwłocznie uzupełnić wypełnienie i umocnić fundament. Gdyby okazały się trudne do samodzielnego usunięcia, zapraszamy do Szwed Granit. Oferujemy nie tylko pomniki o urozmaiconych wzorach we Wrocławiu z cennikiem na każdą kieszeń, ale także usługi renowacyjne za niedużą opłatą. Gdy okaże się, że uszkodzeniu po zimie uległ fragment nagrobka granitowego, koniecznie trzeba zlecić naprawę doświadczonym kamieniarzom.

Niezbędne akcesoria

W czyszczeniu pomników obowiązuje ważna zasada. Zaczyna się od łagodnych narzędzi i środków, a jeśli to nie przynosi skutku, sięga się po mocniejsze specyfiki. Dlatego do gruntownych porządków przygotuj szczotki o różnej twardości włosia. Niezbędna będzie oczywiście zmiotka i szufelka, a także wspomniane grabie, motyczka lub pazurki. Tam, gdzie w otoczeniu nagrobka rosną krzewy, trzeba również pomyśleć o sekatorze, a w razie potrzeby o innych narzędziach ogrodniczych. Uzupełnieniem torby z akcesoriami powinny być ściereczki, szmatki i ręczniki kuchenne z papieru. Nie wolno zapomnieć o łagodnym detergencie, specyfikach do usuwania plam czy środkach do czyszczenia mosiężnych liter (jeśli są takie na pomniku). Przyda się również termos z gorącą wodą, która może poradzić sobie z woskiem lub plamami tak samo dobrze, jak środki chemiczne.

Dobre i sprawdzone praktyki – skuteczność przede wszystkim

Dlaczego należy zachować ostrożność? Nasz zakład kamieniarski z ofertą tanich nagrobków we Wrocławiu rekomenduje naturalne sposoby czyszczenia granitu. Z doświadczenia wiemy, że zbyt grube włosie szczotek w połączeniu z mocnym szorowaniem może zarysować i zmatowić eleganckie lico pomnika. To samo dotyczy środków czyszczących. Idealnym sposobem na wyczyszczenie grobu jest spryskanie płyty wodą destylowaną i wytarcie ścierką. Można powtórzyć tę czynność, aż na szmatkach przestaną pojawiać się nowe zabrudzenia. Jeśli potrzeba czegoś więcej, wystarczy woda z lekkim detergentem i odrobina wrzątku.

Efektywne metody tylko u nas!

W przypadku uporczywych plam najlepsza będzie benzyna ekstrakcyjna. Trzeba polać nią plamę i odczekać kwadrans, a następnie spłukać obficie wodą. Z oczyszczeniem granitowych płyt poradzicie sobie Państwo samodzielnie. Jeśli potrzebna jest naprawa lub konserwacja, Szwed Granit pozostaje do waszej dyspozycji. Oferujemy również nagrobki - urozmaicone wzory i ceny najniższe we Wrocławiu i okolicach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem i cennikiem.