fbpx
W jaki sposób ozdobić nagrobek na Wielkanoc?

W jaki sposób ozdobić nagrobek na Wielkanoc?

Wielkanoc to wyjątkowy czas, pełen refleksji i zadumy. Prawosławni i grekokatolicy odwiedzają wtedy groby swoich bliskich, z czym wiążą się osobne obrzędy i zwyczaje. U nas również to wyjątkowa okazja, by wspomnieć bliskich zmarłych i odwiedzić ich na cmentarzu. Po Zaduszkach i Bożym Narodzeniu to kolejny moment w roku, w którym porządkuje się i świątecznie przystraja groby. Jak na Dolnym Śląsku przygotować nagrobki na nadchodzące święta? Poznaj kilka wypróbowanych sposobów na wyjątkowy wystrój, pełen wielkanocnych i wiosennych akcentów.

 

Czy ozdoby na nagrobku są niezbędne?

Odpowiednia dekoracja to zwieńczenie zadbanego nagrobka granitowego. Wyczyszczony po zimie, przygotowany na kolejną wiosnę pomnik będzie gotowy na odwiedziny przez krewnych i znajomych, którzy zechcą uczcić pamięć zmarłego. W okresie wielkanocnym wiele osób odwiedza groby, dlatego warto poświęcić czas i uwagę, by jak najlepiej udekorować grób. Stroiki, kwiaty i znicze to także dowód, że spoczywające w tych miejscach osoby nie są opuszczone. Szczególny wymiar ma to wiosną, gdy po zimowym uśpieniu można skorzystać z takich akcentów, jak pierwsze kwiaty czy gałązki bazi. Nowoczesne nagrobki są wygodne i tanie w utrzymaniu, a przygotowanie odpowiedniego wystroju wcale nie musi być trudne i kosztowne. Wystarczy pomysł, połączenie detali i piękno natury, by we Wrocławiu na grobach pojawiły się prawdziwe perełki.

Wielkanocne stroiki

Ozdoby wielkanocne mają też szczególne znaczenie, jeśli chodzi o symbolikę. Kolorowe pisanki oznaczają życie, baranek z chorągiewką - zwycięstwo nad śmiercią, a zajączek i bazie - odrodzenie. Dlatego stroiki na ten czas są wyjątkowe. Wiele osób wykonuje je własnoręcznie, komponując sztuczne kwiaty, liście, gałązki z figurkami czy pisankami. Również na stoiskach z kwiatami i dekoracjami na groby można znaleźć coraz piękniejsze kompozycje. Klasyczne oraz nowoczesne, tanie nagrobki we Wrocławiu zaprojektowane i wykonane przez Szwed Granit dobrze komponują się z estetycznymi stroikami. Warto jednak pamiętać o umiarze i postawić jeden elegancki stroik, uzupełniony kwiatami i znicze.

 

Jakie kwiaty wybrać: żywe czy sztuczne?

Piękne kwiaty zawsze są wyjątkową ozdobą grobu. Ich delikatność i kolory doskonale pasują do monumentalnej powagi granitowych płyt. Tradycyjne i nowoczesne nagrobki we Wrocławiu co roku ożywają za sprawą florystycznych kompozycji. Rokrocznie można wybierać pomiędzy stroikami ze sztucznymi kwiatami a bukietami wiosennych tulipanów czy goździków w kamiennych wazonach. Wiele osób na Dolnym Śląsku ozdabia nagrobki granitowe nasadzeniami z bratków, zahartowanych cynii lub innych ozdobnych roślin. Pogoda na Wielkanoc bywa kapryśna - równie dobrze może nam towarzyszyć aura wiosenna, jak i zaskakujące opady śniegu czy fale przymrozków. Wtedy sztuczne kwiaty wydają się bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak urok żywych roślin tak bardzo pasuje do wiosennego charakteru święta, że odważniejsi często ryzykują i stawiają na cięte rośliny do wazonów lub misy z pierwszymi kwiatami.

Znicze i inne dodatki

Świeżo udekorowane nagrobki wyglądają jeszcze lepiej udekorowane światłem. Dlatego na wielkanocne groby warto postawić dodatkowe lampki. Nasi kamieniarze z Wroclawia na życzenie przygotowują solidne lampiony lub miejsce na ustawienie większego znicza. Można specjalnie na ten czas zadbać o elegancki klosz z motywami wielkanocnymi. W ofercie sklepów z akcesoriami na cmentarze znajdą się kule lub cylindry z barankami, zajączkami i pisankami. Ręcznie zdobione znicze w wiosennych barwach dopasują nagrobki granitowe do wiosennej aury. Warto również odwiedzić groby po zachodzie słońca, kiedy światło tworzy szczególny klimat.

Zadbaj o wielkanocny wystrój na grobach Twoich bliskich

Od lat projektujemy i wykonujemy nagrobki granitowe na Dolnym Śląsku, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Każdej Wielkanocy cieszy nas widok dekoracji, które są wyjątkową oprawą dla pięknych, surowych płyt. Każdej wiosny cmentarze przybierają specjalny nastrój, pełen zadumy, ale i wiosennego ciepła. Warto pamiętać o zmarłych w tym wyjątkowym czasie. Piękny wystrój pojedynczych grobów tworzy również jedyny w swoim rodzaju klimat całej nekropolii. Dzięki niemu odwiedzimy zmarłych krewnych i przyjaciół w Niedzielę Wielkanocną i przez całe Święta.