fbpx
Znicze na pomniku – poprawne ustawienie

Znicze na pomniku – poprawne ustawienie

Co urodziny, rocznicę śmierci, jak i w wiele innych świąt, w tym głównie w dzień Wszystkich Świętych na tysiącach nagrobków w całej Polsce zapalane są znicze. Dzisiaj ten fakty jest tak oczywisty, że niewiele osób się zastanawia nad tym, skąd wzięła się ta tradycja. To zaś, nad czym zdecydowanie warto pomyśleć, to odpowiednie ustawienie ich na pomniku. Od tego zależy nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo. Chcesz mieć pewność, że poprawnie stawiasz znicze w miejscu pochówku bliskiej osoby? Poznaj wskazówki zawarte w tym artykule!

 

Dlaczego stawiamy znicze na nagrobkach?

Tradycja ta sięga stulecia wstecz, do czasów przedchrześcijańskich. Zwyczaj ten wiąże się m.in. z Dziadami, czyli świętem Słowian, przypadającym na noc odznaczającą się zatarciem granicy między światem żywych i umarłych – z 31 października na 1 listopada. Zwyczaje naszych przodków i Celtów, czczących Samhain, z którego wywodzi się Halloween, są w istocie podobne i różnią się detalami. Jeszcze wiele lat po Chrzcie Polski, głównie na wsiach, ludność rozpalała ogniska i znicze zarówno na cmentarzach, jak i w gospodarstwach. Robiono to, by wskazywać zbłąkanym duszom drogę w zaświaty, oczyszczać dusze grzeszników i chronić żywych przed demonami i duszami złych ludzi.

W czasach chrześcijaństwa symbolika ognia zaczęła się zmieniać. Wiązała się ona z nieśmiertelnością duszy i nadzieją na życie po śmierci. Nie było jednak tradycji, by szczególnie dbać o pomniki zmarłych. Dopiero po 1945 roku zaczęto stawiać częściej znicze, by uczcić pamięć po zmarłych, pokazać, że są ważni dla bliskich.

O czym należy pamiętać, kładąc znicze na nagrobku?

Ustawiając znicze na nagrobku, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim powinny być one zabezpieczone przed wiatrem. Z drugiej strony – jeśli jest taka możliwość – lepiej je skryć przed promieniami słońca, a na pewno nie ustawiać ich w czasie dużych upałów. Trzeba też zachować odpowiednią odległość między nimi a innymi ozdobami, znajdującymi się na płycie nagrobnej.

Zabezpiecz znicze przed wiatrem

Współcześnie większość zniczy jest dobrze zabezpieczona przed podmuchami wiatru. Płomień skrywa się głęboko w szkle lub plastiku, a perforowane wieczko chroni go przed ruchem powietrza i opadami. Czemu to ważne? Z jednej strony chodzi oczywiście o to, by świeca nie zgasła. Z drugiej – by w razie czego wosk nie ochlapał kamienia. Choć nagrobki sprzedawane we Wrocławiu i innych miastach często są z granitu i innych solidnych kamieni, to parafina może doprowadzić do odbarwień.

Jeśli znicze są niewielkie – warto je ustawić tuż przy ramie nagrobka, co zapobiegnie potencjalnemu przewróceniu się i zalaniu kamienia albo, co gorsze – podpaleniu innych ozdób. Dobrze też inwestować w masywniejsze, np. szklane lampiony, odporniejsze na wywrócenie i przesunięcie pod wpływem warunków atmosferycznych. Niektóre nagrobki mają takie wzory, że ochrona ich przed wiatrem jest dużo łatwiejsza. Więcej informacji o takich projektach znajdziesz na naszej stronie.

Nie ustawiaj zniczy na palącym słońcu

Jeśli zależy Ci na tym, aby zakupione wkłady były maksymalnie wydajne – unikaj wystawiania ich na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Szczególnie produkty na bazie olejów są wyczulone na ich działanie – gdy wosk się rozpuści, knot może do niego wpaść i trwale się zatopić. Wówczas najpewniej taki wkład będzie już do wyrzucenia.

Nie stawiaj zniczy zbyt blisko siebie lub innych ozdób

Zaleca się, by między poszczególnymi zniczami było około 10 cm odległości, a na pewno – by się nie stykały. Mimo że płomyk jest mały, może wygenerować dużą temperaturę, co prowadzi np. do pękania szkła lub topnienia plastiku w miejscu styku. Absolutnie zachowaj dystans między lampionem a innymi ozdobami, w szczególności wieńcami z igliwiem i innymi łatwopalnymi materiałami. Pożar pomnika na cmentarzu to ostatnie, czego chcesz.

Granitowe nagrobki na Dolnym Śląsku — Szwed-Granit

Prawidłowe ustawienie zniczy na grobie wpływa nie tylko na estetykę, ale i bezpieczeństwo całego cmentarza, szczególnie w takie święta, jak dzień Wszystkich Świętych, gdy na wielu płytach pojawiają się liczne, często łatwopalne ozdoby. Na wszelkie dekoracje trzeba też zapewnić miejsce na pomniku. Warto więc zainwestować np. w nieco większe nagrobki o równej powierzchni. Cennik dla klientów m.in. z Wrocławia, zainteresowanych usługami Szwed-Granit możesz poznać, np. kontaktując się z nami. Jeśli masz pytania dotyczące oferty – najlepiej zadzwoń lub napisz już teraz!